Πέμπτη 03 Μάι 2018
O Ολυμπιακός 3-2 τον ΠΑΟΚ και 1-0 στη σειρά των τελικών

Με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague.

Οι δύο ομάδες δικαίωσαν τη φήμη των καλύτερων ομάδων στην Ελλάδα και προσέφεραν εντυπωσιακό θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στου Ρέντη και είδαν τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών. Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (6/5) στις 19:00 στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι, πιέζοντας από τη θέση του σέρβις με αποτέλεσμα να χαλάσει πολλές υποδοχές του ΠΑΟΚ. Κάπως έτσι βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4, ενώ αύξησε τη διαφορά στο δεύτερο (16-9). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει και το πρώτο σετ τελείωσε με 25-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Ο Μαρτίνεθ με πλασέ έδωσε μια διαφορά 5 πόντων στον Δικέφαλο (9-14), για να ακολουθήσει ο Ουτσίκοφ που έκανε το 12-17. Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι έφτασαν στο 17-23 με μπλοκ από Τακουρίδη-Ουτσίκοφ και κατέκτησαν το δεύτερο σετ με άσο του Βαλκίερς (17-25) ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 16-16, αλλά σε εκείνο το σημείο ένα σε λάθος σερβίς του Ουτσίκοφ και δύο σερί πόντοι του Μπέμε, έδωσαν αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό. Αλεξίεφ και Οϊβάνεν έκαναν το 21-17 και το σετ τελείωσε ο Ζουπάνι (25-21).

Το τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Με 2 άσους του Παναγιώτη Πελεκούδα, έφτασε στο 7-12, αλλά ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε 20-20. Τελικά, οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και έφτασαν στο 22-25 και στο 1-1 (σετ).

Το τάι μπρέικ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Με έναν εκπληκτικό Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 10-2 και τελείωσε εύκολα το σετ (15-6) και το παιχνίδι, κάνοντας το 1-0 για τους ερυθρόλευκους.Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-15

2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-22

4ο σετ: 4-8, 11-16, 20-21, 22-25

5ο σετ: 5-2, 10-2, 12-4, 15-6

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 17-25, 25-22, 22-25, 15-6) σε 126'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (16/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (16/29 επ., 53% υπ. - 29% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες) / Στεφάνου (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 18% άριστες), Ουτσίκοφ 23 (22/37 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Γκιον 9 (9/18 επ., 43% υπ. - 19% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 41% υπ. - 23% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σαφράνοβιτς 1 (μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες).