Κυριακή 04 Μάρ 2018
Ήττα για την Παναχαϊκή στη Μίκρα

Αναμενόμενη ήττα για την Παναχαϊκή στη Μίκρα με 3-0 σετ από τον Ηρακλή, για το πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ. Η πατρινή ομάδα αγωνίσθηκε χωρίς τον βασικό της διαγώνιο τον Νίκο Ρουμελιώτη.

Ο Ηρακλής πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Η Παναχαϊκή πάλεψε για να πάρει το 3ο σετ αλλά δεν τα κατάφερε καθώς με ένα χαμένο σερβίς του Οράμας και ένα μπλοκ του Αρμενάκη στον Σαλαβασίδη τελείωσε το σετ 27-25 και έτσι τελείωσε ο αγώνας.

Νωρίτερα στο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 14-9 αλλά η Παναχαϊκή με τον Ντόνη στο σερβίς και τον Κωστόπουλο στην επίθεση ισοφάρισε 15-15.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με τον Κωστόπουλο. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24) και ο Σμαραγδής με μπλοκ έκανε το 25-24. Ο Σαλαβασίδης ισοφάρισε για την Παναχαϊκή 25-25 και τελικά με το χαμένο σερβίς του Οράμας και το μπλοκ του Αρμενάκη έγινε το 27-25.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος είπε: «Κάνουμε την προσπάθεια μας μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Προσπαθήσαμε να πάρουμε ένα σετ που θα μας έβαζε στον αγώνα αλλά ο Ηρακλής είχε κίνητρο και λύσεις και νίκησε δίκαια».

Διαιτητές: Αβραμίδης, Σταυριανίδης

Τα σετ: 25-21, 25-16, 27-25) σε 66'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 8 (8/14 επ., 67% υπ. - 58% άριστες), Εφραιμίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 82% υπ. - 82% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (9/13 επ.), Αρμενάκης 16 (12/17 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κατσιαφλάκας 1 (1/5 επ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (10/20 επ., 1 άσσος), Σαλαβασίδης 8 (8/21 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός, Κωστόπουλος 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 58% άριστες), Οράμας 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), λίμπερο ο Μ.Ρουμελιώτης Μ. (64% υπ. - 50% άριστες), Χριστιάς.