Κυριακή 21 Ιαν 2018
Νέα ήττα για την ΠΓΕ, έχασε «καθαρά» και από τον Ηρακλή Χαλκίδας

Νέα ήττα γνώρισε η ομάδα βολει της Παναχαϊκής η οποία παίζοντας με σύνθεση ανάγκης, έχασε εντός έδρας με 3-0 (25-20, 25-23, 25-21) σετ από τον Ηρακλή Χαλκίδας για την 14η αγωνιστική της volleyleague και παραμένει χωρίς νίκη και στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Πατρινή ομάδα έπαιξε με κεντρικό τον Παναγιώτη Σαλαβασίδη εξαιτίας του τραυματία Νιέβες, έχει αρκετά από την διαιτησία των Φραγκάκη-Κριεζμαν οι όποιοι στο 2ο σετ έκαναν αρκετά λάθη με αποκορύφωμα τη τελευταία φάση όπου στο σκορ 23-24 ο Οράμας έκανε την άμυνα με το χέρι όμως ο κ Φραγκάκης έδωσε πιεστή και έτσι εγινε το 23-25 με το σετ να καταλήγει στην Χαλκίδα.Η Παναχαϊκή με κακή ψυχολογία από το 0-2 ούτε στο 3ο σετ μπόρεσε να κάνει κάτι καλό με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολύ καλό μπλοκ και να παίρνουν τη νίκη με 3-0.Πλέον η ΠΓΕ παραμένει κολλημένη στη τελευταία θέση με 2 βαθμούς και πλέον ψάχνει κατι παραπάνω από ένα θαύμα για να μπορέσει να διεκδικήσει την είσοδο της στα πλει΄-αουτ αλλά και αυτό είναι πολύ δύσκολο αν δεν υπάρξει κάποια ενίσχυση.

Να σημειωθεί οτι μετά απο διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Παναχαικης μετά το τέλος του 2ο σετ, ο κ. Φραγκάκης έδωσε κοκκινη κάρτα στους Ν. Ρουμελιώτη και Μ. Ρουμελιώτη ενω το ίδιο έκανε και για τον Γκόμεζ ο οποίος επισης τα έβαλε με το Ν. Ρουμελιώτη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (8/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Σαλαβασίδης 2 (0/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (11/33 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 11 (9/17 επ, 2 μπλοκ, 69% υπ -31% άριστες), Οράμας 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 67% υπ -33% άριστες), Χριστιάς

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 11 (7/9 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (3/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ), Τσολάκος 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 13 (9/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ -18% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 63% υπ -38% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Μακ Γουΐλιαμ 2 (2/5 επ), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ 1 (μπλοκ), Αναστασόπουλος.

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσες, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΗ:gnomip.gr