Σάββατο 11 Νοέ 2017
Ηττα (3-2) για την ΠΓΕ στη Χαλκίδα, κέρδισε το πρώτο βαθμό

Την 3η συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η ομάδα βολει της Παναχαϊκής η οποία έχασε εκτός έδρας με 3-2 (25-15, 22-25,25-14, 27-29, 15-11) σετ Από τον Ηρακλή Χαλκίδας στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής της vollleyleague ωστόσο κατέκτησε τον πρώτο της βαθμό λόγω των 2 σετ.

Η Πατρινή ομάδα βρέθηκε να χάνει με 1-0 και μάλιστα απώλεσε εύκολα το πρώτο σετ ωστόσο μετά από μεγάλη μάχη κατέκτησε το 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε δυνατά και με όπλο το σερβίς, απέκτησε γρήγορα μια διαφορά με αποτέλεσμα να κατακτήσει εύκολα το σετ και να προηγηθεί με 2-1.

Στο τέταρτο σετ δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης , οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να χαλάσου την υποδοχή της Παναχαϊκής και να προηγηθούν με 10-1, 17-10 και 20-15 όμως οι κοκκινόμαυροι έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση.

Χάρη στο Νίκο Ρουμελιώτη έκανε την ανατροπή και όχι μόνο ισοφάρισε σε 22-22, πέρασε μπροστά και με 23-22 για να ακολουθήσει μεγάλο ντέρμπι από το οποίο βγήκε νικήτρια η Πατρινή ομάδα που πήρε τι σετ με 29-17 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο ται-μπρεικ ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 7-4, 9-6, 12-9 και παρά τη προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες της ΠΓΕ, οι γηπεδούχοι πήραν το σετ και νίκησε με 3-2.