Κυριακή 27 Ιαν 2019
Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών: Η ώρα της στέψης για Ολυμπιακό ή Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός το απόγευμα της Κυριακής (27/1, 16.30) φιλοξενεί τον Φοίνικα Σύρου και με όπλο το 3-1 του πρώτου ματς θέλει να κατακτήσει για πέμπτη φορά το Λιγκ Καπ.

H ώρα της στέψης έφτασε στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018-19. Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την Κυριακή 27 Ιανουαρίου στις 16.30 στο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη μεταξύ του Ολυμπιακού και του Φοίνικα Σύρου. (2ος τελικός Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, 27/1, 16.30, ΕΡΤ Play, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Φραγκάκης).

Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί μετά από 24ωρη αναβολή λόγω της αδυναμίας της αποστολής του Φοίνικα να ταξιδέψει από την Σύρο λόγω της κακοκαιρίας.

Στον πρώτο τελικό που έγινε την περασμένη Τετάρτη στην Σύρο ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ. Μετά τη νίκη με τρίποντο στον πρώτο αγώνα ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ για να κατακτήσει τον έκτο τίτλο του στη διοργάνωση και τον πέμπτο συνεχόμενο.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: "Είχαμε ένα καλό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι στη Σύρο αλλά ακόμα ο τελικός δεν έχει τελειώσει. Πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και να παίξουμε καλά. Θέλουμε να ελέγξουμε τεχνικά και τακτικά το παιχνίδι ώστε να κερδίσουμε τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Περιμένουμε τους φιλάθλους μας να είναι στο πλευρό μας, να γεμίσουν το γήπεδο και να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί".

Στην αναμέτρηση ισχύει το δικαίωμα της ελεύθερης εισόδου για τα ενεργά Μέλη του Ολυμπιακού, με την επίδειξη της Κάρτας Μέλους & Κάρτας Junior.

H αποστολή του Φοίνικα ταξιδεύει κανονικά από τη Σύρο για τον Πειραιά και ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έχει στη διάθεση του όλους τους αθλητές του.

Ο πατρινός ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: "Ταξιδεύουμε με την σκέψη πως μπορούμε να κάνουμε κάτι θετικό στον δεύτερο αγώνα. Οπως φάνηκε και στον πρώτο τελικό ο Ολυμπιακός είναι υπερπλήρης σε όλες τις θέσεις. Στους ακραίους για παράδειγμα κάνει αλλαγές και μπαίνει ο Κουμεντάκης ή ο Χριστοφιδέλης. Είναι γεμάτη ομάδα και για να την αντιμετωπίσεις δεν πρέπει να κάνεις λάθη. Το παλέψαμε στον πρώτο αγώνα και για λίγο δεν πήραμε το δεύτερο σετ που θα έβαζε τα πράγματα σε διαφορετική βάση. Δείξαμε πως μπορούμε να παίξουμε καλό βόλεϊ και αυτό θέλουμε να κάνουμε και στον δεύτερο αγώνα. Δεν θα το κάνουμε εύκολο για τον Ολυμπιακό. Θα παίξουμε ελεύθερα για να χαρούμε την συμμετοχή μας σε έναν ακόμα τελικό για τον Φοίνικα".

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εφέτος για τρίτη φορά στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Στον Α΄τελικό ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 και οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στην Α΄φάση της διοργάνωσης όπου ο Ολυμπιακός νίκησε πάλι 3-1 σετ στο Ρέντη. Τη σεζόν 2017-18 αναμετρήθηκαν στον ημιτελικό της διοργάνωσης στο φάιναλ-4 της Σύρου όπου ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 3-0 σετ. Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα δύο νίκες στην πρώτη φάση της διοργάνωσης τις σεζόν 2016-17 και 2015-16.