Σάββατο 04 Νοέ 2017
Ολυμπιακός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», για τη 2η αγωνιστική της Volley League Ανδρών κι επικράτησε με 3-0 σετ (25-12, 25-12, 25-16).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-4). Η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν τέτοια που δεν άφησε πολλά περιθώρια επίθεσης και η διαφορά αυξήθηκε στους 10 (19-9) με τον Οϊβάνεν, μάλιστα, να σημειώνει δύο συνεχόμενους άσους. Το 1-0 (25-12), ως εκ τούτου, δεν άργησε να γίνει.

Οι γηπεδούχοι, στο δεύτερο σετ, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν «αέρα» πέντε πόντων (5-0). Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια κι έτσι διεύρυνε τη διαφορά του στο +8 (17-9) και, λίγο αργότερα, σε double score (22-11) προτού κάνει το 2-0 (25-12).

Το τρίτο σετ είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να προηγείται καθ’ όλη τη διάρκειά του και δη με «αέρα» επτά πόντων (19-12) προτού φτάσει στην κατάκτησή του κι επομένως στη νίκη με 3-0 (25-16).