Πέμπτη 23 Φεβ 2017
Επιστροφή στη Β’ Εθνική για την Ομόνοια

Και μαθηματικά πρωταθλήτρια είναι από το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου η ανδρική ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου. Η νίκη της επί του ΔΙΩΝ Κυπαρισσίας της έδωσε τον τίτλο του πρωταθλητή και μαζί την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Από τον παράδεισο στην κόλαση και πάλι στον παράδεισο ήταν η διαδρομή της Ομόνοιας στο παιχνίδι με τον ΔΙΩΝ στο κλειστό της Ναυπάκτου. Αρχικά κέρδισε το πρώτο σετ ξεκινώντας πρόωρους πανηγυρισμούς, στη συνέχεια έχασε δύο σετ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο αλλά κρατώντας την ψυχραιμία της στο τέλος το πήρε και ισοφάρισε τα σετ κατακτώντας το βαθμό που χρειαζόταν για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Δεν αρκέστηκε όμως σε αυτό, κατέκτησε και το τάι μπρέικ διατηρώντας το απόλυτο των νικών στο φετινό πρωτάθλημα της Τοπικής κατηγορίας της Ε.Σ.ΠΕ.Π.

Εξαιρετικά βελτιωμένη η ομάδα της Μεσσηνίας σε σχέση με αυτή που αντιμετώπισε η Ομόνοια στον πρώτο γύρο δυσκόλεψε τους γηπεδούχους που χρειάστηκαν πάνω από δύο ώρες αγώνα για να πάρουν τη νίκη. Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά το παιχνίδι παρά τις απώλειες των Ρούμπα, Μόραλη και βρέθηκε να οδηγεί στο σκορ χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει.

Ο ΔΙΩΝ είχε απαντήσεις σε όλα τα ξεσπάσματα των γηπεδούχων αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 25-22 στο πρώτο σετ. Διαφορετικά ήταν τα πράγματα στο δεύτερο. Ο ΔΙΩΝ πήρε από το ξεκίνημα διαφορά στο σκορ με την Ομόνοια να κάνει συνεχόμενα λάθη τόσο σε επιθέσεις όσο και σε σερβίς δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διευρύνουν συνεχώς τη διαφορά ως το τελικό 16-25.

Πολύ δυνατά μπήκε η Ομόνοια στο τρίτο σετ φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +10 (14-4). Και αν όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν εύκολα το σετ οι αντίπαλοι είχαν αντίθετη άποψη. Μείωσαν σταδιακά τη διαφορά, ισοφάρισαν σε 21-21 και έκαναν την ανατροπή παίρνοντας το σετ 23-25 κάνοντας το 1-2.

Με την πλάτη στον τοίχο η Ομόνοια έπρεπε να τα κάνει πλέον όλα σωστά για να μπορέσει τουλάχιστον να πάρει το ένα ακόμα σετ που ήθελε για την κατάκτηση του τίτλου. Ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ παίρνοντας μικρές διαφορές που όμως γρήγορα της έχασε και βρέθηκε να χάνει με 13-15. Ακόμα και εκεί όμως οι Ναυπάκτιοι δεν τα παράτησαν.

Με ένα σερί τεσσάρων πόντων έκαναν το 17-15 και από εκεί και μετά δεν έχασαν το προβάδισμα ως το τελικό 25-23 ισοφαρίζοντας σε 2-2 που ήδη τους έδινε το πρωτάθλημα. Οι πανηγυρισμοί στον πάγκο των γηπεδούχων δεν τους αποπροσανατόλισαν από το παιχνίδι με τους παίκτες πλέον της Ομόνοιας να θέλουν και τη νίκη.

Στο τάι μπρέικ ήταν καλύτεροι από τους παίκτες της Κυπαρισσίας, πήραν το σετ με 15-10 και διατήρησαν το απόλυτο των νικών στο φετινό πρωτάθλημα.

Ακολούθησαν πανηγυρισμοί μαζί με τους φιλάθλους που στήριξαν την προσπάθεια των αθλητών της Ομόνοιας. Πλέον για τους πρωταθλητές έχει μείνει ένα ακόμα παιχνίδι, στις 4 Μαρτίου με αντίπαλο τον Αίολο Κυνουρίας, χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Μετά από το παιχνίδι αυτό θα γίνει η απονομή του τίτλου του πρωταθλητή για την αγωνιστική περίοδο 2016-17 στην Ομόνοια.

Ομόνοια Ναυπάκτου: Μιχελής, Γραββάνης, Λαούρδας, Τσακανίκας, Τσούσης, Μαυρογεώργης, Κατσιγιάννης, Σταματάκης, Κατσάμπαλος, Παπαγεωργίου.

Δίων Κυπαρισσίας: Σερέτης, Σαρμάς, Τεριζάκης, Καλκαβούρας, Σωτηρόπουλος, Λαλούσης, Παπαδόπουλος Ν., Γκόνης, Τατούλης, Καραμπάτσος.