Δευτέρα 27 Μάρ 2017
Με νίκες συνέχισαν Ολυμπιάδα-ΕΑΠ και τρίποντα ανάσα για Απόλλων

Μια ακόμα σχεδόν ιδανική αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής βολει για τις 3 Πατρινές ομάδες αφού άπαντες νίκησαν, η Ολυμπιάδα επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 (15-25,26-24,27-29,18-25) της Ελπίδας, η ΕΑΠ επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-2 (23-25,25-27,30-28,25-21,15-11) του Αθλου Ορεστιάδας και ο Απόλλων νίκησε με 3-0 τον ουραγό Πήγασο Κοζάνης.

Ιδιαίτερα σημαντικό ήταν το διπλό της Ολυμπιάδας η οποία πλέον θέλει ένα βαθμό για να κλειδώσει την 2η θέση και την παρουσία της στα μπαράζ της volleylegaue ωστόσο στόχος της είναι να πάρει νίκες στα παιχνίδια που απομένουν για να τερματίσει στην 1η θέση του ομίλου.

Οι «πορτοκαλί» ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ με την Ελπιδα όμως να μπαίνει πιο δυνατά στο 2ο σετ στο οποίο έγινε μάχη που βρήκε κινητές τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν σε 1-1.

Ντέρμπι έγινε και στο 3ο σετ όπου οι παίκτες της Ολυμπιάδας έδειξαν καθαρό μυαλό και πήραν το σετ με τα πράγματα να κυλούν πιο εύκολα στο 4ο σετ όπου με όπλο το σερβίς αλλά και την επίθεση, πήραν το σετ και έφτασαν στην καθαρή νίκη με 3-1.

ΔΑΡΕΙΟΣ: «ΔΕΙΞΑΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ»

Μετά την λήξη, ο Ακης Δαρείος, είπε: «Ηταν ένα παιχνίδι που νίκη ήρθε δύσκολα, είχαμε νεκρά διαστήματα όμως δείξαμε χαρακτήρα στα δύσκολα και πήραμε τη νίκη. Πλεον κοιτάζουμε το ντέρμπι με τον Απόλλων».

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δαρείος): Φιλίππου, Βασιλάκος, Ντόντης, Βαλουξής, Θεοδωράκης, Κοσμάς, λίμπερο ο Γεωργακόπουλος (Ράπτης).

ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΕΑΠ

Νίκη με μεγάλη ανατροπή σημείωσε η ΕΑΠ η οποία δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει με 2-0 ωστόσο στη συνέχεια βελτιώθηκε και έφτασε στη νίκη με 3-2 που της δίνει δυο βαθμούς.

Τα δυο πρώτα σετ ήταν ντέρμπι στο κλειστό της ΕΑΠ με τους παίκτες της Ορεστιάδας να πιέζουν από το σερβίς και την Πατρινή ομάδα να κάνει λάθη σε κρίσιμα σημεία με αποτέλεσμα να χάσει και τα δυο πρώτα σετ.

Οι αλλαγές του Αγγελόπουλου από το πάγκο βοήθησαν να αλλάξει η εικόνα της ομάδας και το 3ο σετ μετά από νέα μάχη, κατέληξε στην ΕΑΠ που μείωσε σε 2-1 και εκεί άλλαξε όλο το παιχνίδι.

Οι μελανολευκοι είχαν βελτιωθεί στην υποδοχή και στην επίθεση και σε συνδυασμό με το μπλοκ, πήρε τα 2 επόμενα σετ για να πάρει τη νίκη με 3-2.

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ: «ΑΝΤΙΔΡΑΣΑΜΕ ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΙΣΩ»

Μετά την λήξη, ο προπονητής της ΕΑΠ, Αρης Αγγελόπουλος, τόνισε: «Παιξαμε με μια ομάδα που κυνηγούσε κάθε φάση για να πάρει βαθμούς για την παραμονή και εμείς από την πλευρά μας ψάχναμε κίνητρο. Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο, κατάφεραν μα αντιδράσουμε και με την βοήθεια των παικτών από το πάγκο και να φτάσουμε στη νίκη».

ΕΑΠ (Αγγελόπουλος): Κανελλόπουλος, Κάβουρας, Μούρτζης, Δασκαλόπουλος, Τσαρκάτογλου, Γεωργακόπουλος, λίμπερο ο Καραγιώργος, (Δρακόπουλος, Πατρινός, Σαρακίνης, Γεωργιόπουλος, Γιαννούτσος).

ΤΡΙΠΟΝΤΟ-ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΙ Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ «ΟΥΡΑΣ»

Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά η ομάδα του Απόλλωνα Πατρών η οποία επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-21, 25-18) σετ του Πήγασου Κοζάνης και με τους 3 βαθμούς πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Βέβαια η απρόσμενη νίκη της Καρδίτσας μέσα στη Θεσσαλονίκη περιπλέκει τα πράγματα αφού πλέον ισοβαθμεί Απόλλων και Αθλος Ορεστάδας στους 16 βαθμούς με την Καρδίτσα να βρίσκεται στους 15.

Βέβαια η ομάδα της Καρδίτσας δεν έχει κάνει ρεπό και έχει μόνο 1 παιχνίδι-αυτό με τον Αθλό Ορεστιάδας που επίσης καίγεται για παραμονή- ωστόσο ο Απόλλων για να είναι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση ψάχνει 3 ακόμα βαθμούς στα δυο παιχνίδια που απομένουν.

Στα του προχθεσινού αγώνα, οι παίκτες του Σταύρου Σταματόπουλου μπήκαν από το ξεκίνημα πολύ δυνατά, με όπλο το σερβίς αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε προβάδισμα και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ έγινε ντέρμπι προς στιγμήν αφού ο Πήγασος προσπάθησε να πάρει το σετ ωστόσο η Πατρινή ομάδα ανέβασε στροφές και πήρε το σετ γα να κάνει το 2-0 και στη συνέχεια είχε εύκολο έργο αφού πήρε το 3ο σετ και έφτασε στην καθαρή νίκη με 3-0.

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ: «ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ»

Μετά το τέλος, ο τεχνικός του Απόλλωνα, Σταυρος Σταματόπουλος, είπε: “Πήραμε τη νίκη και κρατάμε την τύχη στα χέρια μας για την παραμονή. Πλέον κοιτάζουμε το τοπικό ντέρμπι με την Ολυμπιάδα».

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σταματόπουλος): Παυλόπουλος, Β. Καννάς, Χασάπης, Λινάρδος, Σαλαβασίδης, Κόζης, λίμπερο ο Αλάι, (Κάπτης, Κουκουζέλης, Βασιλακόπουλος). πηγη :Γνωμη