Σάββατο 21 Οκτ 2017
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πέταξε εκτός Final 4 τον ΠΑΟΚ

Μεγάλη πρόκριση στο Final 4 του League Cup πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ.

Ο ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Α΄ομίλου του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" που γίνεται στο Αιγίνιο. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Έβρου προκρίθηκε στο φάιναλ-4 που θα γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου, ενώ ο ΠΑΟΚ που ήταν φιναλίστ του τελικού τις δύο τελευταίες χρονιές έμεινε εκτός τελικής φάσης.

Ο Εθνικός την Παρασκευή είχε νικήσει και τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ και προκρίνεται σε φάιναλ-4 για 4η φορά. Οι ακρίτες αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές με την εμφάνιση τους και μάλιστα προηγήθηκαν 2-0 σετ έχοντας κορυφαίους τους Βελίτσκοβιτς, Χαραλαμπίδη. Μάλιστα ο δεύτερος αγωνίστηκε διαγώνιος και έχει κληθεί να καλύψει το κενό που άφησε ο Παλέντζας ο οποίος πήγε στον Παμβοχαϊκό.

Χωρίς τον βασικό του πασαδόρο κατέβηκε και ο ΠΑΟΚ καθώς ο Γκόμεζ έχει πάθει ελαφριά θλάση στο πόδι. Ο δικέφαλος από 0-2 ισοφάρισε το σκορ σε 2-2 σετ, προηγήθηκε 5-2 στο τάι μπρέικ αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στη μαχητική ομάδα του Σάκη Μουστακίδη η οποία για άλλη μία φορά κάνει τη «ζημιά» στον ΠΑΟΚ. Στα δύο πρώτα σετ διαγώνιος του ΠΑΟΚ ήταν ο Σακόγλου και στα υπόλοιπα ο Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3

Τα σετ: 19-25, 21-25, 25-22, 25-17, 13-15 σε 129'

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Σακόγλου 6 (4/11 επ, 1 ασσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 15 (7/13 επ, 2 ασσοι 6 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (4/14 επ, 2 μπλοκ),Βάλκιερς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ 40% άριστες), Γκιόν 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ -32% άριστες)/ Κωνσταντινίδης (λ, 39% υπ -39% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 25% υπ - 25% άριστες), Σωτηρίου 5 (5/18 επ), Παπαδόπουλος 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -47% άριστες)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιλστάιν 3 (3 (0/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 1 (0/5 επ, 1 μπλοκ), Ρίστιτς 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 20 (16/26 επ, 4 μπλοκ), 48% υπ 32% άριστες), Χριστόφας 9 (6/14 επ, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 1 (1/1επ, 62% υπ - 54% άριστες), Μπίκος, Βλαχόπουλος, Κεσεσίδης, Κυριακίδης 2 (2/3 επ)

Ο Αρμενάκης "καθάρισε" την Κηφισιά

O Hρακλής Πετοσφαίριση νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του Β΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και σημειώσε την πρώτη του νίκη. Ο όμιλος θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα Ολυμπιακός - Κηφισιά την Κυριακή. Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και με 67% αποτελεσματικότητα στην υποδοχή έκανε τη διαφορά.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ με 8-6. Με μπλοκ του Φέργιουσον πάνω στον Σαρνέκι ο Ηρακλής έφτασε στο +4 (10-6). Η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε και με επιθέσεις από τους Χαντ και Σαρνέκι μείωσε σε 10-8. Ο Ηρακλής στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε μπροστά με 16-11.

Οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν την απόδοσή τους. Με επίθεση του Σαρνέκι μείωσαν σε 21-19 αναγκάζοντας του κόουτς Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Σαρνέκι και Χέπμπουρν η Κηφισιά έφερε στα ίσα το σετ 22-22. Με άουτ επίθεση του Αρμενάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα 22-23. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με επίθεση του Αρμενάκη έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Στη συνέχεια άουτ επίθεση του Χαντ έδωσε το σετ στον Ηρακλή με 25-23.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ με τον Ηρακλή να αποκτά το προβάδισμα από την αρχή. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ με 8-6. Με «όπλο» το καλό μπλοκ ο Ηρακλής έφτασε στο +3 (10-7) και αργότερα στο +4 (13-9).

Με καλό σέρβις του Σαρνέκι η Κηφισιά μείωσε σε 13-11, όμως ο Ηρακλής με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 15-11. Ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τα «Κηφισιώτικα» λάθη και πήρε διαφορά ασφαλείας 21-15. Τελικά ο Ηρακλής κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-18.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης και στο τρίτο σετ μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε μπροστά στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-6 στηριζόμενη στην επίθεση. Με επίθεση από τον Σαρνέκι η Κηφισιά μείωσε σε 11-10. Η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε σε 12-12 με πόντο του Βραζιλιάνου ακραίου Ιγκόρ Ντε Σόουζα. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Φέργιουσον έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στον Ηρακλή (16-13). Ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και κατάκτησε με 25-21.

Ηρακλής - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-21 σε 81΄

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 1 άσσος, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλών και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 2π. (2/2 επ.,), Εφραιμίδης 9 (8/11, 1 μπλοκ, 68%υπ., 50%αρ.), Κιόσης 7 (5/10, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φέργκιουσον 10 (6/7, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (21/30, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/12, 1 μπλοκ, 63υπ., 38%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-52% υπ., 33%αρ.), Μπουράκης (λ), Ελευθερίου, Σκαρλατίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέτσκι 16 (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 12 (12/25, 33%υπ., 28%αρ.), ), Σόουζα 9 (9/16, 61%υπ., 29%αρ.), Σουλτανόπουλος 3 (3/3), Σονάρι 8 (7/11, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ.- 82%υπ., 65%αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβριήλ.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε Παναθηναϊκό και παίζει την πρόκριση με την Παναχαϊκή

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του Γ΄ομίλου του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο Βραχάτι και πλέον το ένα εισιτήριο που οδηγεί στο φάιναλ-4 θα κριθεί στον αγώνα του Παμβοχαϊκού με την Παναχαϊκή την Κυριακή.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει ελπίδα πρόκρισης με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες αλλά η βελτιωμένη απόδοση του σε σχέση με τον αγώνα της Παρασκευής απέναντι στην Παναχαϊκή έστειλε νότα αισιοδοξίας και τόνωση ηθικού για τη δύσκολη συνέχεια.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν σαφώς πιο έτοιμος σαν ομάδα αλλά ήταν και πολύ νευρικός. Είχε διαγώνιο τον Παλέντζα και υπεροχή στο σερβίς, ενώ από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με βασικό ακραίο τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο. Ο Αμερικανός Έρικ Ενσινγκ που εφτασε μόλις χθες στην Ελλάδα ακολούθησε την αποστολή και έμεινε στον πάγκο για λόγους προσαρμογής.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και πήρε προβάδισμα 10-5. Οι διαιτητές χρέωσαν φιλέ στον Πανταλέων ο οποίος εκνευρίστηκε με την Κυριοπούλου και αργότερα με τον Βουδούρη, διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε από το σετ. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός κράτησε το +4 μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ αουτ, αλλά ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 18-17 και πήρε το σετ δύσκολα με 26-24.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή του αλλά έριξε τα ποσοστά του στην επίθεση. Ο Παμβοχαϊκός ήταν αποτελεσματικός στο σερβίς (10 άσσους συνολικά) αλλά ήταν αρκετά νευρικός στην ανάπτυξη με λάθη στην τελική προσπάθεια.

Στο 3ο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πάλι με προβάδισμα στο σκορ, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι τα μισά αλλά και πάλι ο Παμβοχαϊκός

Παμβοχαϊκός - Παναθηνχαϊκός 3-0

Τα σετ: 26-24, 25-18, 25-22 σε 83΄.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθα από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσυος, 32 επιθέσεις 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Παλέντζας 17 (11/29 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Βεισκίρχερ 8 (8/21 επ, 50% υπ -38% άριστες), Γκλάνστον 13 (6/9 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (1/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 11 (9/18 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 22% άριστες), Περίνι / Γκαράς (λ, 60% υπ - 47% άριστες), Κωτσάκης 1 (άσσος), Γεωργίου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπενέιτζελ 10 (3/8 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 9 (9/27 επ), Ανδρεόπουλος 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 30% υπ 17% άριστες), Σίλβα 10 (10/20 επ, 38% υπ -17% άριστες) / Γκούζντα (λ, 56% υπ -44% άριστες), Βασιλακόπουλος.

Ελπίζει για Final 4 o Ηρακλής Χαλκίδας

Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΠΦ Εθνικό στον αγώνα της 2ης ημέρας του Δ΄ομίλου που διεξάγεται στη Σύρο και την Κυριακή θα παίξει με αντίπαλο τον γηπεδούχο Φοίνικα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου.

Με πρώτο σκόρερ τον Τάπια, σταθερή υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ που απέφερε 14 πόντους ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε τη νίκη επό τον Εθνικό ο οποίος σε σύγκριση με τον αγώνα κόντρα στον Φοίνικα την Παρασκευή υστέρησε σε υποδοχή και ποσοστά επίθεσης. Ο Εθνικός στα δύο πρώτα σετ ξεκίνησε καλά με προβάδισμα μέχρι τον δέκατο πόντο αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής πιο αποφασιστικός και με καλό μπλοκ - άμυνα έκανε τη διαφορά και επιβλήθηκε δίκαια. Στο φινάλε του 3ου σετ ο Εθνικός παρότι έχανε με -4 προσπάθησε για την ανατροπή αλλά ο Τάπια με επίθεση, ένα λάθος των πειραιωτών και ένα μπλοκ τελείωσαν τον αγώνα για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση.

Εθνικός - Ηρακλής Χαλκίδας 0-3

Τα σετ: 21-25, 18-25, 24-26 σε 89΄.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/8 επ), Τουρνάκης 5 (5/9 επ), Νάιτ 8 (7/25 επ, 1 άσσος), Σέιφερτ 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπανόζ 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 5 (4/19 επ, 1 άσσος, 57% υπ – 43% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 43% υπ -29% άριστες), Αδαμόπουλος (λ, 60% υπ -20% άριστες) Δημητρούλης, Μπάσης, Σπυριούνης 5 (5/9 επ, 58% υπ- 50% άριστες), Ράμος 3 (3/6 επ)

ΑΠΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (13/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (6/10 επ, 5 μπλοκ), ΜακΓουίλιαμ 5 (2/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ - 32% άριστες), Τσολάκος 15 (9/16 επ, 2 άσσοι , 4 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ 20% άριστες), Γκελίνσκι 1 (μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Μιχαλόπουλος 1 (1/1επ), Αναστασόπουλος