Δευτέρα 22 Οκτ 2018
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3: Ερυθρόλευκο το ντέρμπι, πράσινες οι εντυπώσεις

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα μεγάλο ματς επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη. Δίκαιες διαμαρτυρίες των πράσινων για καίρια φάση στο τάι μπρέικ.

Ένα ντέρμπι από τα παλιά παρακολουθήσαμε στην Κυψέλη ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί των πράσινων σε ένα παιχνίδι το οποίο τα είχε όλα και κυρίως πλούσιο θέαμα.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο, αλλά τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να το κατακτήσει στις λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο δεύτερο σετ εύκολα με τους ερυθρόλευκους να απαντούν εύκολα και να προηγούνται με 2-1 σετ. Οι πράσινοι δεν το παράτησαν και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, αλλά οι πράσινοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να προηγηθούν με 12-11 έπειτα από επίθεση του Γιορντάνοφ. Στη συνέχεια ο Ράπτης σέρβιρε με την μπάλα να είναι καθαρά μέσα, όμως ο επόπτης έδωσε έξω και έτσι αντί να γίνει το 13-11 για τον Παναθηναϊκό το σκορ έγινε 12-12 και στη συνέχεια με άσο ο Πετρέας έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν δύο πόντους με μπλοκ του Κουμεντάκη στον Γιορντάνοφ και με άσο του Τερβαπόρτι για να φτάσουν στην κατάκτηση του τάι μπρέικ με 15-13 και συνάμα της νίκης. Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για τον άσο του Ράπτη που λανθασμένα δεν μέτρησε.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 25-27, 25-18, 18-25, 25-21, 13-15