Δευτέρα 29 Οκτ 2018
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: Αθηναϊκό ντέρμπι στο Μετς

Με το αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού στο γυμναστήριο του Μετς ολοκληρώνεται η 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League (19.00). Στο Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς", η Ένωση νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε προηγηθεί 2-0 σετ.

Με το αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού στο γυμναστήριο του Μετς ολοκληρώνεται η 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League. (3η αγωνιστική, 29/10, 19.00, ΕΡΤ2, διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης).

Η ΑΕΚ επιστρέφει και επίσημα έπειτα από τρία χρόνια στην Volley League και παρουσία των οπαδών της θέλει να παρουσιάσει το καλύτερο της πρόσωπο. Στο Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς", η ΑΕΚ νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε προηγηθεί 2-0 σετ.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Νίκος Νεόφυτος είπε: "Είναι το πρώτο ματς της ομάδας μας στο πρωτάθλημα και αυτό έχει τις ιδιαιτερότητες του. Θέλουμε να μπούμε με νίκη στο πρωτάθλημα και θέλουμε να δείξουμε στους οπαδούς μας την καλύτερη μας εικόνα. Η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός έχουν τους ίδιους στόχους. Οπως φάνηκε και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς οι δύο ομάδες είναι κοντά.

Σίγουρα είναι άλλος αγώνας και οι δύο ομάδες έχουν βελτιωθεί πιο πολύ από τότε. Τα αρνητικά σημεία για μας είναι ότι δεν έχουμε στα χέρια μας άλλους επίσημους αγώνες και δεν έχουμε το φορμάρισμα που θα θέλαμε. Επίσης το Μετς ουσιαστικά δεν είναι έδρα μας. Εχουμε κάνει μόλις δύο προπονήσεις εκεί και ο Παναθηναϊκός τρεις και έχουμε δώσει από ένα φιλικό με την Κηφισιά. Θα προσπαθήσουμε να προσαρμοστούμε γρήγορα. Εχουμε λύσεις και θα τις δείξουμε στο γήπεδο".

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την ήττα στην πρεμιέρα με 3-2 σετ με τον Ολυμπιακό στην Κυψέλη και στοχεύει στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ολοι οι παίκτες είναι ετοιμοπόλεμοι ενώ στις αρχές της εβδομάδας δόθηκε και φιλικός αγώνας με την Κηφισιά στο Μετς όπου οι πράσινοι επικράτησαν 2-1 σετ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρέοπουλος, δήλωσε: "Έχουμε ένα ακόμα δύσκολο ματς μπροστά μας, όπως είναι τα περισσότερα παιχνίδια στη Volley League. Γνωρίζουμε ότι παίζουμε με μια καλή ομάδα και είμαστε έτοιμοι να διεκδικήσουμε τη νίκη. Θα είναι ένας αγώνας εντελώς διαφορετικός από το Λιγκ Καπ Nίκος Σαμαράς. Σε κάθε ματς αναπτύσσονται ξεχωριστές δυναμικές και εμείς οφείλουμε να είμαστε έτοιμοι και να ανταπεξέλθουμε στις συνθήκες της αναμέτρησης".

Από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων, έχουν γίνει 20 αγώνες και ο Παναθηναϊκός προηγείται στις νίκες με 15-5. Ο Παναθηναϊκός έχει να νικήσει στην έδρα της ΑΕΚ από τις 24 Οκτωβρίου 2009.