Τετάρτη 09 Μάι 2018
Πρωταθλητής και αήττητος ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Με μία επιβλητική εμφάνιση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το πρώτο του αήττητο πρωτάθλημα επιστρέφοντας παράλληλα στην κορυφή από τη σεζόν 2013-14.

Για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2013-14 ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν στον τρίτο τελικό με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ και κατέκτησαν τον 28ο τίτλο της ιστορίας τους και παράλληλα τον πρώτο αήττητο.

Οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν εντυπωσιακοί και έπαιξαν συγκεντρωμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αλεξίεφ και Οϊβάνεν ήταν εκείνοι που πήραν πάνω τους το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων, ενώ ο Ντζίζγκα εκμεταλλεύτηκε όλες τις αδυναμίες του ΠΑΟΚ. Από την άλλη ο δικέφαλος του Βορρά πάλεψε και τα τρία σετ μέχρι τα μισά τους, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν σαφέστατα ανώτεροι και με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα έφτασαν στη νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο έσπασε η τριετής κυριαρχία του ΠΑΟΚ στην Ελλάδα κατέκτησε δίκαια τον 28ο τίτλο πρωταθλήματος στο βόλεϊ ανδρών και μάλιστα αήττητος ισοφαρίζοντας την επίδοση του Ηρακλή από τη σεζόν 2005-06.

Το ματς: Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στον τρίτο τελικό με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 4-6, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πήγε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Από εκεί και πέρα είχαμε μία μάχη πόντο πόντο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Ο Ουσίκοφ με άσο έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ με 20-21 με τον Ολυμπιακό όμως να απαντά με ένα επί μέρους 5-1 και να κατακτά το σετ με πρωταγωνιστή τον Ραουβέρντινκ.

Στο δεύτερο σετ είχαμε μία μόνιμη εναλλαγή ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρός επί μέρους σκορ 3-4 πόντων και ο ΠΑΟΚ πάντοτε έβρισκε τον τρόπο να απαντήσει και να φέρει το σκορ στα ίσα. Όλα αυτά μέχρι το 19-19. Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά του Αλεξίεφ να μιλήσει. Ο Βούλγαρος ακραίος πήρε τρεις δύσκολους πόντους και κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στο 2-0 με 25-21.

Ο Ολυμπιακός έχοντας την ψυχολογία στα ύψη έφτασε στην νίκη με 3-0 σετ χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με τους Αλεξίεφ και Οϊβάνεν να συνεχίζουν να πυροβολούν οι ερυθρόλευκοι έφτασαν εύκολα στο τελικό 25-20 και επανήλθαν στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-20 σε 85'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 19 (15/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 13 (13/24 επ., 86% υπ. - 71% άριστες), Ραούβερντινκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 45% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 44% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (13/24 επ., 47% υπ. - 21% άριστες), Ουτσίκοφ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 1 (1/7 επ.), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. - 42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 74% υπ. - 59% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/1 επ.).