Σάββατο 10 Μάρ 2018
Νέα ήττα για την υποβιβασμένη Παναχαϊκή

Μόλις 56 λεπτά χρειάστηκε ο ΑΟΠ Κηφισιάς για να νικήσει την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-0 σετ έχοντας αποτελεσματικό σερβίς και επίθεση που έφτασε 68% αποτελεσματικότητα. Είναι η 11η νίκη της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα και μόλις η δεύτερη με 3-0 σετ (η πρώτη πάλι επί της Παναχαϊκής στον Α΄γύρο) που την φέρνει πολύ κοντά εντός της πρώτης 8αδας και των πλέι οφ.

Για την ακρίβεια η Κηφισιά χρειάζεται έναν ακόμα βαθμό στους αγώνες που απομένουν με Παμβοχαϊκό και Εθνικό Πειραιώς. Η Παναχαϊκή που έχει υποβιβαστεί απ΄ ευθείας στην Α2 (χωρίς να μπει πλέι άουτ) κατέβηκε με εννιά αθλητές και χωρίς τον Νίκο Ρουμελιώτη.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι διαγώνιος με την Παναχαϊκή αγωνίστηκε ο πασαδόρος Γιάννης Λιβαθηνός ο οποίος υπενθυμίζεται πως στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος ανήκε στη δύναμη της Κηφισιάς. Ο Λιβαθηνός αγωνίστηκε διαγώνιος στο 2ο και στο 3ο σετ ενώ στο 1ο σετ έπαιξε διαγώνιος ο Ντόντης.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 5-0. Με τον «αέρα» του +5 (8-3) η ομάδα των βορείων προαστίων βρέθηκε μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Παναχαϊκή εκμεταλλεύτηκε δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και μείωσε 8-5.

Στην εξέλιξη του σετ με έξυπνο πλασέ ο Βόϊτσικ διαμόρφωσε το 12-6 για την Αθηναϊκή ομάδα. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε στο 1ο σετ και με άσο του Χαντ οδηγηθήκαμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-8.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόιτσικ η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα 19-9 για την Κηφισιά, η οποία τελικά κατέκτησε το σετ με 25-13 με επίθεση του Πολωνού ακραίου.

Η ομάδα της Πάτρας παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με επίθεση τον Οράμας σε πρώτο χρόνο προηγήθηκε 3-2. Οι φιλοξενούμενοι με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ πέρασαν μπροστά με 8-6 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη «χάλασε» την υποδοχή της Παναχαϊκής και έφτασε στο +5 (11-6). Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ προηγήθηκαν 16-9 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοσή της και με άσο του Χριστιά μείωσε 18-13. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και με άσο του Νικολάκη προηγήθηκαν 20-13. Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Παπαδόπουλο στη θέση του Βόϊτσικ. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 μετά από άουτ επίθεση του Σαλαβασίδη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να μπαίνει από νωρίς σε «θέση οδηγού» στηριζόμενη στην πίεση στο σερβίς. Με επίθεση του Χαντ προηγήθηκε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6.

Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε και με άσο του Ντε Σόουζα η διαφορά έφτασε το +7 (13-6) δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους φιλοξενούμενους. Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-14 με επίθεση του νεαρού Γιώργου Μανίκα.

1ο σετ: 3-8, 8-16, 9-21, 13-25

2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 11-21, 14-25

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 18-25, 14-25) σε 56΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 7 (7/14 επ, 50% υπ - 21% άριστες), Σαλαβασίδης 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 30% υπ -17% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος (0/5 επ, 55% υπ - 27% άριστες), Οράμας 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ -25% άριστες), Χριστιάς 1 (άσσος), Σακκάς.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 10 (8/15 επ, 2 άσσοι), Ντε Σόουζα 8 (6/7 επ, 54% υπ -23% άριστες), Μελλές 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 11 (11/14 επ, 64% υπ -18 % άριστες), Σονάρι 5 (4/6 επ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 89% υπ -56% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσης, Μανίκας 2 (2/2 επ), Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ).