Δευτέρα 12 Νοέ 2018
Η Ολυμπιάδα επικράτησε με ανατροπή

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ η ομάδα βόλεϊ της Ολυμπιάδας έκανε την ανατροπή και νίκησε εκτός έδρας με 3-2 ( 20-25, 25-19, 25-15, 18-25, 13-15.) σετ τον Φοίβο Μελισσιών για την 2η αγωνιστική της Α2 Εθνικής παίρνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά, κατέκτησε το 1ο σετ σε καλό σερβίς όμως η συνέχεια δεν ήταν αναμενομένη με τους γηπεδούχους να πιέσουν και να παίρνουν τα δυο επόμενα σετ κάνοντας το 2-1. Οι «πορτοκαλί» αντέδρασαν, βελτιώθηκαν στην υποδοχή, αλλά και στην επίθεση με αποτέλεσα να πάρουν ευκολά το 4ο σετ και να κάνουν το 2-2. Μεγάλη μάχη έγινε και στο 5ο σετ, όμως η Ολυμπιάδα έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και πήρε το σετ και μαζί τη νίκη.

ΔΑΡΕΙΟΣ: «ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Ολυμπιάδας, Άκης Δαρείος, δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και αξίζουν πολλά συγχαρητήριά στους παίκτες μου για τη νίκη. Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και γυρίσαμε το παιχνίδι μέσα σε μια δύσκολη έδρα».

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δαρείος): Ντόντης, Αγγελόπουλος, Βαλουξής, Φιλίππου, Γεωργάτος Μούρτζης, λίμπερο ο Γεωργακόπουλος και Μακρής (Δασκαλόπουλος, Φερτάκης).

ΠΗΓΗ:gnomip.gr