Δευτέρα 21 Ιαν 2019
Η ΕΑΠ με ….σκριν της διαιτησίας έχασε από τον Απόλλωνα και όλα δείχνουν πως θα δώσει τη μάχη της στα πλέι-άουτ

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Ακόμα πιο δύσκολα έγιναν τα πράγματα για τις πατρινές ομάδες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής βόλεϊ, καθώς η Ολυμπιάδα γνώρισε αναμενομένη εκτός έδρας ήττα από τον πρωτοπόρο ΟΦΗ και η ΕΑΠ ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής και δύσκολα θα αποφύγει τα πλέι-άουτ, όμως οι μελανόλευκοι έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία.

Η ομάδα της ΕΑΠ φωνάζει και με το δίκιο της για το κρίσιμο λάθος που έγινε με το σφύριγμα του Γκόλφη στο 23-22 του δ΄ σετ, με τα σετ να είναι στο 2-1. Σε εκείνο το σημείο η μπάλα βρίσκεται ανάμεσα στο φιλέ, ο πασαδόρος της ΕΑΠ Γ. Γεράνιος σηκώνεται στο φιλέ για να την διεκδικήσει, το ίδιο έκανε και ο αντίπαλος παίκτης με τον πρώτο διαιτητή Γκόλφη να δίνει υπέρβαση σε βάρος του αθλητή της ΕΑΠ κάτι που δεν ήταν και έτσι έδωσε τον πόντο στους φιλοξενούμενους με το σκορ να γίνεται 23-23 αντί για 24-22. Ο Απόλλων ισοφάρισε 24-24 έγινε μεγάλη μάχη, οι δυο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν σετ μπολ, όμως τελικά ο Απόλλων πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ: «ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ»

Μετά το τέλος ο προπονητής της ΕΑΠ, Σταύρος Σταματόπουλος, είπε: «Είναι πραγματικά κρίμα να μην παίρνουμε κάτι μετά από τέτοιο παιχνίδι. Ήμασταν πολύ καλοί για 3 σετ και έπρεπε να πάρουμε βαθμό, όμως το 4ο σετ κρίθηκε από τη διαιτησία του κ. Γκόλφη ο οποίος έδωσε υπέρβαση στο 23-22. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, η ομάδα μου από παιχνίδι σε παιχνίδι θα παίζει καλύτερα και πλέον κοιτάζουμε τη διαδικασία των πλέι-άουτ».

ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΑΨΙΜΑΧΙΕΣ

Στο τέλος του αγώνα είχαμε ένταση, καθώς με το που έληξε το ματς και πριν να γίνει ο χαιρετισμός, κάτι ειπώθηκε από τους παίκτες στο φιλέ και παραλίγο να γίνει γενικευμένη σύρραξη, ωστόσο με την επέμβαση των πιο ψύχραιμων, το θέμα έληξε σύντομα.Πάντως με αυτή την ήττα η ΕΑΠ είναι σχεδόν σίγουρο πως θα βρεθεί στην διαδικασία των πλέι-άουτ όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της. ΕΑΠ (Σταματόπουλος): Γεράνιος, Κουκουζέλης, Γιαννούτσος, Κάβουρας, Kόζης, Δρακόπουλος, λίμπερο ο Δασκαλόπουλος (Σαρακίνης, Καραγεωργός ως λίμπερο).

Πάντως οι ρέφερι Γκόλφης-Σπυρόπουλος έχουν σημειώσει στο φύλλο αγώνα ότι συμμετείχαν στο επεισόδιο οι Πετούσης-Γιαννούτσος της ΕΑΠ και αναμένεται να κληθούν σε απολογία οι παίκτες αλλά και το σωματείο.