Παρασκευή 10 Νοέ 2017
Μπαρτζώκας: «Η αμυντική προσήλωση το κλειδί για τη νίκη»

Στην τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς στην φετινή Ευρωλίγκα έφτασε η Χίμκι μετά και την επικράτηση επί της Μπασκόνια με 91-90.

Και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην αμυντική απόδοση των παικτών της ρωσικής ομάδας, όπως υποστήριξε μετά το τέλος τους παιχνιδιού ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Το κλειδί ήταν, πιθανότατα, η αμυντική μας προσήλωση. Η εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο ήταν η χειρότερη της σεζόν, παίξαμε και στις δύο πλευρές άσχημα, επιθετικά και αμυντικά. Ειδικά στην άμυνα. Επιτρέψαμε σχεδόν 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Με αυτού του είδους την παρουσία στην άμυνα, δεν μπορούμε να κερδίσουμε, ειδικά στην Euroleague, που το επίπεδο είναι πάρα πολύ υψηλό.

Στο δεύτερο ημίχρονο διαχειριστήκαμε καλύτερα την άμυνα. Είχαμε κάποιες καλές αμυντικές στιγμές και πήραμε αυτοπεποίθηση για να εκτελέσουμε στην επίθεση. Είναι σημαντική η νίκη, είμαστε στο 5-1. Παίξαμε με τρεις ισπανικές ομάδες μέχρι τώρα και τις κερδίσαμε όλες. Δεν είναι εύκολο, βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο και η Μπασκόνια έπαιξε εξαιρετικά απόψε».