Σάββατο 20 Φεβ 2021
ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΟ  Η Ελλάδα για 16η φορά στην Ολυμπιάδα (νίκη με 13-10 επί της Ρωσίας στον ημιτελικό

Θρίαμβος για την Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών η οποία επικράτησε με 13-10 της Ρωσίας στον δεύτερο ημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας και εξασφάλισε την συμμετοχή της, για 16η φορά, στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πετάει το καλοκαίρι για το Τόκιο και συνεχίζει την παράδοση της ομάδας που εκπροσωπεί μόνιμα τη χώρα στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη.

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-1. Οι Ρώσοι αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 5-5 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου που βρήκε όμως προηγούμενη την Εθνική μας με 6-5.

Η τρίτη περίοδος συνοδεύθηκε από 9 τέρματα (5-4), πέντε εκ των οποίων για την Εθνική μας που αύξησε την διαφορά στα 2 τέρματα (11-9).

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη στην κρίσιμη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού. Ο υπέροχος σήμερα Άγγελος Βλαχόπουλος πέτυχε γκολ στον παίκτη παραπάνω και έκανε το 12-9 μόλις 6.42 πριν το τέλος και ο Γιάννης Φουντούλης σκόραρε στην αντεπίθεση και διαμόρφωσε το 13-9 δίνοντας προβάδισμα 4 τερμάτων 5.50 πριν την λήξη. Οι Ρώσοι μείωσαν σε 13-10 4.40 με σουτ του Χαρκόφ που ήταν ο καλύτερος παίκτης τους.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 5-4, 2-1. Σύνολο: 13-10.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 5, Γαλανίδης.

ΡΩΣΙΑ: Κοστρόφ, Σουτσκόφ, Κισέλεφ 1, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ 1, Χαρκόφ 5, Μερκούλοφ 2, Ναγκάεφ 1, Προνίν, Χολόντ, Λισούνοφ, Σεπέλεφ, Ιβάνοφ.