Δευτέρα 14 Αύγ 2023
ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΟ U17 Πρωταθλητρια Ευρωπης η Ελλαδα
Ελλας  ολέ, ολέ... Δεν σταματώ να τραγουδώ ποτέ. "Έγραψαν" ιστορία τα πιτσιρίκια του Ηλία Μαχαίρα, κατακτώντας την κορυφή της Ευρώπης, αφού κέρδισαν στον τελικό την Σερβία με 9-8 και τερμάτισαν αήττητοι στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στην πόλη Μανίσα της Τουρκίας.

Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο που κερδίζει η Ελλάδα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων και, παράλληλα, το πρώτο χρυσό για την ελληνική υδατοσφαίριση αυτό το καλοκαίρι.

"Να τοι οι πρώτοι σε όλη την Ευρώπη" φώναζαν στο τέλος του αγώνα οι διεθνείς μας παίκτες, που ένα χρόνο πριν είχαν χάσει στις λεπτομέρειες από την Ουγγαρία το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων, στο Βόλο.

Στον σημερινό τελικό, οι διεθνείς μας φρόντισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Βέβαια, οι Σέρβοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, αλλά ακολούθησε ένα σερί 6-0 από τους Έλληνες παίκτες, με 2 γκολ από Λασκαρίδη, Λυκούδη και ένα από τους Καρατζά και Κόκκινο.

Οι Σέρβοι, ωστόσο, δεν παραιτήθηκαν, αφού με επιμέρους σκορ 1-4, στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να "ροκανίσουν" τη διαφορά (7-5). Στο τελευταίο οκτάλεπτο, με τέρματα των Ζερβουδάκη και Καπράγκου, η Ελλάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9-5 (3.47 πριν την λήξη) και, ουσιαστικά, εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο.

Αυτό που κατάφερε η Σερβία ήταν να μειώσει σε 9-8, αλλά στην τελευταία της επίθεση (22 δεύτερα πριν το τέλος) βρήκε μπροστά της το ελληνικό μπλοκ.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-1, 1-4, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Κρατημένος, Λυκούδης 2, Κόκκινος 1, Καρατζάς 2, Καπράγκος 1, Λασκαρίδης 2, Ζερβουδάκης 1, Χωματάς, Μητράκης, Σιαμάς, Μπέλεσης, Μαραγκουδάκης, Μαυριόπουλος.

ΣΕΡΒΙΑ: Ντίμκοβιτς, Μποντίρογκα, Νοβάκοβιτς 1, Ιτσίτοβιτς, Σπάσοβιτς, Γκλάντοβιτς 3, Λάζιτς, Κόγιτς, Αντάμοβτς 2, Μπόσκοβιτς 1, Κρίστιτς 1, Ντίμιτς, Σάβιτς.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ισπανία που κέρδισε εύκολα την Ουγγαρία με 14-8.