Tuesday 25 Jan 2022
abcd
Click to enlarge
Η  θνική ομάδα πόλο γυναικών, με την Αλεξία Καμμένου στο επίσημο ντεμπούτο της , παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (Μαργαρίτα Πλευρίτου, Νικόλ Ελευθεριάδου, Ειρήνη Νίνου), επικράτησε στα πέναλτι (4-3) της χάλκινης στο Τόκιο Ουγγαρίας που ισοφάρισε (11-11) σε νεκρό χρόνο στο γούρικο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας.
Η Ουγγαρία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 2-0 με πέναλτι της Γκάρντα και γκολ στην παραπάνω της Φάραγκο. Η Εθνική απάντησε με την Ξενάκη στην παραπάνω (1-2) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τις Ουγγαρέζες να μην χάνουν το προβάδισμα (2-3, 3-4).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Εθνική ισοφάρισε με την Φωτεινή Τριχά αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ουγγαρία έπαιξε σκληρά, θέλησε να χτύπησει στην κόντρα και βρήκε λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τη «γαλανόλευκη», στην παίκτρια παραπάνω. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με διαφορά δύο τερμάτων (6-4).

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν ακόμη πιο σκληρό. Έγιναν αρκετά λάθη και από τις δυο ομάδες, με την Ελλάδα να μειώνει στο γκολ (6-5) με ένα υπέροχο τέρμα της Ελευθερίας Πλευρίτου μετά την ασίστ της αδελφής της, Βασιλικής.

Η Γκάρντα όμως έγραψε το 7-5 σε μια φάση όπου στάθηκε τυχερή ενώ στη συνέχεια η Έλενα Ξενάκη μείωσε και πάλι στο γκολ (7-6), με την Ελευθερία Πλευρίτου να ισοφαρίζει (7-7) με πέναλτι, 1.55 για το τέλος της περιόδου. Η Ουγγαρία όμως και πάλι στην παίκτρια παραπάνω πήρε το προβάδισμα (8-7) με την Φάρκας αλλά η Έλενα Ξενάκη με μια…οβίδα από την περιφέρεια ισοφάρισε ξανά (8-8).

Στην τελευταία περίοδο έσπασαν καρδιές με την Εθνική να παίρνει και το προβάδισμα για πρώτη φορά με τη Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη (6.04 για το τέλος). Η Ουγγαρία που είχε καλές επιλογές στην παίκτρια παραπάνω έμενε μέσα στο ματς, ωστόσο η γαλανόλευκη με τις Ελευθερία και Βασιλική Πλευρίτου να σημειώνουν κρίσιμα τέρματα ήταν μπροστά (10-9, 11-10).

Στο τελευταίο λεπτό, βγήκε η άμυνα στη λιγότερη για την Ελλάδα, οι διεθνείς κράτησαν μπάλα αλλά η Ουγγαρία στη δική της τελευταία επίθεση σκόραρε με τη λήξη και έστειλε το ματς στα πέναλτι.