Wednesday 02 Feb 2022
abcd
Click to enlarge
Έβαλε δύσκολα η ΝΕ Πατρών στην ΑΕΚ στο Δημοτικό Ηλιούπολης, αλλά τελικά η Ένωση νίκησε 7-5 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του αγώνα ρεβάνς, στις 28 Φεβρουαρίου, για την πρόκριση στο Final 4 (22-23 Μαρτίου).

Οι φιλοξενούμενες, που λόγω τιμωρίας δεν είχαν στον πάγκο προπονητή (στο τελευταίο παιχνίδι στη Λάρισα, αποβλήθηκαν αρχικά ο βοηθός προπονητή κ. Αργυρόπουλος και στη συνέχεια ο πρώτος προπονητής κ.Σακκαλής) και παρατάχθηκαν με 13 παίκτριες, προηγήθηκαν 2-0. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 2-2 και το ημίχρονο έκλεισε 3-3. Στην επανάληψη, η «κιτρινόμαυρη» ομάδα πήρε κεφάλι με 5-3 και 6-4, μείωσε 6-5 η ΝΕΠ αλλά η Κυριακή Στρατηδάκη έγραψε το τελικό 7-5.

Κορυφαία σκόρερ με τρία τέρματα η Κάσει Πασκάλε για την ΑΕΚ και η Μαρία Ντάσιου για την ΝΕΠ επίσης με τρία γκολ.

ΑΕΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-5

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 3-2, 1-0

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 3, Κασσάρη, Λούδη, Γαβαλά, Μαστροκάλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 1, Κώτσια 1, Τσιμάρα Ευδ.1, Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς, Τσιμάρα Ευφ.1, Βαμβακάρη.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Κοντάκου, Πετάση, Κουρέτα 2, Σαπκίνα, Λυκοθανάση, Ζοφώλη, Κεπενού, Ντάσιου 3, Νιαρχάκου, Γκέκα

Διαιτητές: Μπιράκης, Καλουζάκης