Δευτέρα 09 Δεκ 2019
Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΟ : Συνέχισαν με νίκες ΝΟΠ  και ΝΕΠ
Στο Νότιο Όμιλο ο ΓΣ Περιστερίου και η ΑΕΚ συνεχίζουν να είναι οι μόνες ομάδες που έχουν το απόλυτο των νικών μετά το πέρας της τρίτης αγωνιστικής. Η «Ένωση» επικράτησε στη Γλυφάδα με 10-5 του αξιόμαχου Ηλυσιακού, χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τρίτο οκτάλεπτο, ενώ ο ΓΣ Περιστερίου ξέφυγε από νωρίς στο σκορ απέναντι στην Τρίαινα Βούλας και έφτασε στο τελικό 11-4. Από τη μεριά τους οι δύο Πατρινές ομάδες, η ΝΕ Πατρών και ο ΝΟ Πατρών πήραν τις επαρχιακές μάχες με ΠΕΚΕΒ (16-8) και ΝΟ Καλαμάτας (14-8).

Στο πρώτο παιχνίδι η ομάδα οι Αχαιοί προηγήθηκαν με με 3-0 στην αρχή του αγώνα με τους Χιώτες να μειώνουν δύο φορές στο γκολ (3-2, 5-4) στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια η ΝΕΠ έφτασε σε προβάδισμα έξι γκολ (11-5), όμως ένα γρήγορο 3-0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου έφερε το παιχνίδι στο 11-8. Όμως, ένα σερί 5-0 στη λήξη του αγώνα έφερε το double score για τους νικητές.

Στη δεύτερη χρονικά αναμέτρηση ο ΝΟ Καλαμάτας πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση στην Α2 και έμεινε κοντά στο σκορ για περίπου ένα ημίχρονο. Οι Μεσσήνιοι είχαν το προβάδισμα μέχρι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (0-2, 2-3, 3-4), ωστόσο ένα σερί 4-0 για το ΝΟΠ έφερε το σκορ στο 7-4 του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους με τέσσερα ακόμα γκολ (11-4) με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν στο τελικό 14-8.
ΓΣ Περιστερίου – Τρίαινα Βούλας 11-4 (4-0, 2-3, 2-0, 3-1)

ΓΣ Περιστερίου: Αγκόρτσας 3, Κλήμος 2, Τζώρτζης 2, Λαδάς 1, Δανούρδης 1, Φαναριώτογλου 1 Τσαγκάρης 1

Τρίαινα Βούλας: Καλαμάρης 2, Αναστασιάδης 1, Φωτίου 1

ΑΕΚ – Ηλυσιακός 10-5 (3-1, 2-3, 3-0, 2-1)

ΑΕΚ: Τίγκας 3, Ξενάκης 2, Καψοκόλης 1, Πετρόπουλος 1, Στελλάτος 1, Δερμιτζάκης Χ. 1, Αγγελίδης 1

Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Μπεκές 1

ΝΕ Πατρών – ΠΕΚΕ Βροντάδου 16-8 (3-2, 4-2, 4-1, 5-3)

ΝΕ Πατρών: Κανελλόπουλος Γ. 5, Ρογδάκης 3, Βικάτος 3, Γιαννακόπουλος 2, Καρβουντζής 1, Στροφύλλας 1, Τραυλός 1