Πέμπτη 22 Απρ 2021
Τρίτη νίκη της ΝΕΠ (9-8 τον Πανιώνιο)

Μια ακόμη ενδιαφέρουσα αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας υδατοσφαίρισης γυναικών. Στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας η τοπική ΝΕ Πατρών επικράτησε με 9-8 του Πανιωνίου σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ήταν η τρίτη νίκη της ΝΕΠ στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Σακαλή έφτασε στους 9 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Οι Πατρινές προηγήθηκαν με 4-2 στο ημίχρονο, αλλά τα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου αντέδρασαν και στο 24ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με 7-6. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε η Διονυσία Κουρέτα μόλις 1.21 πριν την λήξη της συνάντησης.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 2-5, 3-1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (προπονητής Κώστας Σακαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σινεμόγλου, Μ. Μπαλάτσα 1, Τσιμάρα 1, Μανέτα, Ν. Μπαλάτσα, Μιχαηλίδου, Μοίραλη 1, Ζαφειράκη, Ευδοκία Τσιμάρα 2, Κουρέτα 4, Γιαννακοπούλου, Ντάσιου, Πουλοπούλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (προπονητής Τάσος Παπαναστασίου): Τζουρκα 1, Σαφέτη 2, Πουστινίκοβα 1, Αποστολίδου, Κούβδου, Λαζάρου, Πετεινάτου, Μαλλιαρού, Δ. Παπαναστασιου 1, Δουρέκα 1, Α. Παπαναστασιου, Ζερβού 2, Ξανθοπούλου.

Διαιτητές: Μπουδραμής - Κ. Βασιλείου

Αλυτάρχης: Χρήστος Σαλογιάννης