Σάββατο 12 Αύγ 2023
ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΟ U17 Μεγαλη ανατροπη με Κροατια 13-8
Η Εθνική πόλο εφήβων διέλυσε την Κροατία (13-8) και την Κυριακη παίζει στα ημιτελικά με την Ισπανία ή την Ιταλία.

Μεγαλειώδης εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, για την εθνική ομάδα πόλο εφήβων που πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Τουρκία.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 6-5 στο ημίχρονο, με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 γύρισε το ματς και τελικά κέρδισε με σκορ με 13-8.

Το 4-6 των Κροατών στο 01:35 πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου, έγινε αρχικά 8-6 στα 04:35 του τρίτου και στη συνέχεια 11-6 με τέσσερα συνεχόμενα γκολ του Λυκούδη!

Αυτός έκρινε και το ματς ουσιαστικά, καθώς στα τελευταία πέντε λεπτά, δεν είχαν χρόνο να γυρίσουν την κατάσταση οι Κροάτες.

Αύριο στις 18:00 ώρα Ελλάδος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στον πρώτο ημιτελικό την Ισπανία, η οποία κέρδισε με 7-6 την Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-2, 5-0, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ: Μαυριόπουλος, Λυκούδης 4, Κόκκινος 2, Καρατζάς, Καπράγκος, Λασκαρίδης 3, Ζερβουδάκης 2, Χωματάς, Μητράκης, Σιαμάς 1, Μπελέσης 1, Γιαννάτος, Κρατημένος.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σπίλαρ, Ντραγκόσεβιτς, Ράτσι 2, Τσούρκοβιτς, Μπουρμπουράν, Σίνοβσιτς 1, Πρέζι 1, Ζίλιτς, Γιέρκοβιτς 3, Σούσιτς, Ντούχο, Ντόκνιτς 1, Μπάτος.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.