Τετάρτη 21 Φεβ 2018
Άδικη η ποινή, τονίζει σε δηλώσεις του στην «Γ» ο παίκτης του ΝΟΠ Τάσος Βικάτος που αποβλήθηκε στο Βόλο

Για αρκετό καιρό θα θυμάται ο Πατρινός περιφερειακός του ΝΟΠ Τάσος Βικάτος το παιχνίδι του Βόλου με την τοπική Νίκη όπου μπορεί οι δαίμονες να κράτησαν τη νίκη, όμως ο ίδιος μετά από μια αυστηρή απόφαση των διαιτητών Κυράνη και Σπυρόπουλου αποβλήθηκε δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος.

Στο Φ.Α. αναφέρονται τα εξής: "0.09 πριν από τη λήξη του δεύτερου οκταλέπτου (όταν το σκορ ήταν 4-5) αποβλήθηκε ο Τάσος Βικάτος του ΝΟ Πατρών με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία", με αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να κερδίσει πέναλτι και να παίζει για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Οι Βολιώτες δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στο πέναλτι, ενώ και στα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν δεν κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ.

Ο νεαρός αθλητής του ΝΟΠ επισημαίνει: «Χρεώθηκα αποβολή για φάουλ επί του Γλούμη και αναίτια ο β’ διαιτητής μου έδειξε κόκκινη κάρτα μετά την αποβολή. Το πιο δίκαιο θα ήταν να είχαμε τιμωρηθεί και οι δύο με την ίδια ποινή». Το σίγουρο είναι ότι ο νεαρός περιφερειακός θα μείνει εκτός από το κυριακάτικο ντέρμπι με τον Άρη Θ. και περιμένει κλήση σε απολογία από τον αθλητικό δικαστή. Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι η επιστροφή των πατρινών ομάδων από το Βόλο συνοδεύεται με «διαιτητικά παράγοντα». Πάντως στο παιχνίδι με τον Άρη Θ. εκτός του πάγκου του ΝΟΠ θα βρεθεί και ο Πατρινός προπονητής Κώστας Σακαλής που αποβλήθηκε από τον πάγκο με δύο κίτρινες και την ομάδα αναμένεται να κοουτσάρει ο Βασίλης Λαμπάτος. Το πιο πιθανό είναι να τιμωρηθεί με μια αγωνιστική.

ΠΗΓΗ:gnomip.gr