Σάββατο 18 Νοέ 2017
Α1 Γυναικών : Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-9

Χάρη στο δεύτερο οκτάλεπτο που ήταν καταιγιστικός, ο Ολυμπιακός επικράτησε στον Πειραιά του ΝΟ Βουλιαγμένης με 10-9 για την 6η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης προηγήθηκε στο ματς με δύο διαδοχικά γκολ της Ξενάκη κι ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω. Το πρώτο τέρμα για τις γηπεδούχες ήρθε από την Έμολο.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στις «ερυθρόλευκες» αφού έκαναν ό,τι δεν μπόρεσαν στο πρώτο οκτάλεπτο. Η Αβραμίδου κι η Τσουκαλά σκόραραν σε επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω κι έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Η Ασημάκη κι η Βασιλική Πλευρίτου, λίγο αργότερα, διαμόρφωσαν το 5-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο ΝΟ Βουλιαγμένης μείωσε με τη Βασιλική Διαμαντοπούλου, αλλά απάντησε η Μαργαρίτα Πλευρίτου (6-3). Τα γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου και της Χυδηριώτη διαμόρφωσαν το 7-4.

Το 7-5 «γράφτηκε» εκ νέου από τη Χυδηριώτη, 5′ 2″ πριν από την εκπνοή της αναμέτρησης, αλλά η Ασημάκη επανέφερε τη διαφορά στα τρία τέρματα. Τα γκολ της Κούλχαας και της Ξενάκη, περίπου τρία λεπτά προ της λήξης του ματς, έδωσαν νέο ενδιαφέρον. Η γκολκίπερ του Ολυμπιακού, ύστερα, απέκρουσε σουτ του ΝΟ Βουλιαγμένης.

Η Ελευθεριάδου πέτυχε γκολ σε επίθεση με παραπάνω παίκτρια (9-7) και, στη συνέχεια, η Διαμαντοπούλου μείωσε εκ νέου (9-8). Ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Αβραμίδου. Το μόνο που κατάφερε ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν να μειώσει σε 10-9 με την Πρωτοπαπά, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οκτάλεπτα: 1-2, 4-0, 2-2, 3-3.

Τα γκολ: Ασημάκη 2, Αβραμίδου 2, Ε. Πλευρίτου, Τσουκαλά, Β. Πλευρίτου, Ελευθεριάδου, Έμολο, Μ. Πλευρίτου / Ξενάκη 3, Χυδηριώτη 2, Διαμαντοπούλου 2, Κούλχαας, Πρωτοπαπά.