Τετάρτη 15 Νοέ 2017
Α1 Γυναικών : ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 9-5

Ο ΝΟ Ρεθύμνου υποδέχθηκε, σήμερα, τον Νηρέα Χαλανδρίου κι επικράτησε με 9-5 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το ματς με τη Μαστροκαλού να ανοίγει το σκορ, 42″ μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Ο ΝΟ Ρεθύμνου, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά προτού λήξει το οκτάλεπτο με τις γηπεδούχες στο +1 (3-2).

Το δεύτερο οκτάλεπτο δεν είχε τόσο καταιγιστικό ρυθμό. Το γκολ της Πέττα, 3′ 33″ πριν από την εκπνοή της περιόδου, ήταν το μόνο αξιοσημείωτο που διεύρυνε το προβάδισμα του ΝΟ Ρεθύμνου (4-2).

Ο Νηρέας, στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε στο γκολ χάρη στο τέρμα της Παπατριανταφύλλου. Η Έλενα Φαρμάκη, όμως, διαμόρφωσε το 5-3 από το σημείο του πέναλτι, κάτι που έκανε κι η Παπατριανταφύλλου λίγο αργότερα για το 5-4. Η Δούλη, 2′ 9″ πριν από τη λήξη της περιόδου έφερε το ματς στα ίσα (5-5). Η Ηρώ Καρυπίδου κι η Έλενα Φαρμάκη (εκ νέου) έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στον ΝΟ Ρεθύμνου (7-5).

Στα τελευταία οκτώ αγωνιστικά λεπτά, τα τέρματα της Μελίνας Καρυπίδου και της Έλενας Φαρμάκη σφράγισαν τη νίκη για τον ΝΟ Ρεθύμνου με 9-5.

Οκτάλεπτα: 3-2, 1-0, 3-3, 2-0.

Τα γκολ: Φαρμάκη Ε. 4, Καρυπίδου Η. 2, Καρυπίδου Μ., Σαφέτη, Πέττα / Παπατριανταφύλλου 2, Μαστροκαλού, Τετζαλίδου, Δούλη.