Πέμπτη 19 Δεκ 2019
Στον τελικό του Παγκοσμίου η Εθνική Νέων Πόλο Ανδρών!με αντίπαλο την Σερβία

Πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Κουβέιτ, πήρε η εθνική υδατοσφαίρισης νέων ανδρών. Ένα 24ωρο μετά την δραματική νίκη επί των ΗΠΑ στα πέναλτι, η ελληνική ομάδα (με τον Νίκο Καραμάνη στον πάγκο αντί του τιμωρημένου Τεό Λοράντου) “σκόρπισε” με 15-6 την Κροατία στον ημιτελικό και απέδειξε περίτρανα γιατί από την αρχή θεωρείτο το φαβορί της διοργάνωσης.

Στον αυριανό (20/12, 17:00) τελικό, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, που επικράτησε 9-7 της Ιταλίας. Το ελληνικό πόλο θα διεκδικήσει τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο του σε επίπεδο υποδομών μέσα σε 2,5 χρόνια (Νέοι 2017 στο Βελιγράδι, Έφηβοι 2018 στο Σομπατέλι), ενώ το ίδιο διάστημα έχει πάρει χρυσό και στο Ευρωπαϊκό Νέων του Μινσκ (2018)! Εξυπακούεται πως, με εμφάνιση σαν τη σημερινή, θα πρέπει να γίνουν απίθανα πράγματα για να χάσει η “γαλανόλευκη” τον τελικό.Στην αποστολή έχει συμπεριληφθεί ο Πατρινός Μιχάλης Δίπλαρος  που ε΄χει μεταγραφεί στο ΠαλαιόΦάληρο

Σε πλήρη αντίθεση με τον χθεσινό (18/12) προημιτελικό απέναντι στις ΗΠΑ, η εθνική αυτη τη φορά ξεκίνησε πολύ συγκεντρωμένη και προηγήθηκε 4-1 στα μισά της πρώτης περιόδου, πετυχαίνοντας τρία τέρματα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και ένα με παίκτη παραπάνω.

Οι Κροάτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, αλλά οι διεθνείς είχαν τις απαντήσεις και διατήρησαν ένα προβάδισμα δύο-τριών τερμάτων ως το τέλος του ημίχρονου, που ολοκληρώθηκε 8-5. Είναι χαρακτηριστικό ότι, στα δύο πρώτα οκτάλεπτα, οι «χρβάτσκι» σκόραραν με τέσσερα πέναλτι (!) και μία φορά στην κόντρα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Γιόσκο Κρέκοβιτς άλλαξε τερματοφύλακα, αλλά ο Σούναρα που αντικατέστησε τον Γιούρλινα νικήθηκε τρεις φορές από την περιφέρεια, δύο από τον Παπαναστασίου (τη μία με υπέροχη λόμπα) και μία από τον Γκιουβέτση.

Μέσα σε τρία λεπτά η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στα έξι γκολ (11-5) κι από κει κι έπειτα δεν υπήρχε επιστροφή… Με τον Νίκο Μητράκη να έχει «κατεβάσει ρολά» στην ελληνική εστία, το τρίτο οκτάλεπτο τελείωσε με επιμέρους σκορ 5-0 και, παρότι η εθνική… κατέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο, η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +10 (15-5), πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Μπάιτς. Ξαφνικά, το 8-0 του περσινού ημιτελικού στο Ευρωπαϊκό του Μινσκ μοιάζει τιμητικό για τους Κροάτες…

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Κροατία): 2-4, 3-4, 0-5, 1-2

Οι συνθέσεις:

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιόσκο Κρέκοβιτς): Γιούρλινα, Μαλένιτσα, Κρέκοβιτς, Βρντόλιακ 2, Μπάιτς 1, Κρζιτς, Σόλιε, Χέρτσεγκ, Πενάβα 2, Μπίλιακα, Ζούβελα 1, Πάπαριτς, Σούναρα

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Καραμάνης): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 2, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 5, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 4, Κάκαρης, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος 1, Χαλυβόπουλος, Γωνιωτάκης, Μητράκης