Σάββατο 11 Φεβ 2017
Πήρε τα πάνω της η ΝΕ Πατρών, νίκησε και τον ΑΝΟ Γλυφάδας 12-7

Η ΝΕ Πατρών εμφανίζεται εκπληκτικά μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στον Β' γύρο του Ομίλου της Β' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών, οι αγώνες του οποίου γίνονται στην έδρα της στο κολυμβητήριο "Αντ. Πεπανός" της αχαϊκής πρωτεύουσας.

Έτσι η ομάδα του Μπιτσάκου πέτυχε και δεύτερη σπουδαία νίκη (μετά από αυτή επί του Εθνικού την Παρασκευή), αυτή τη φορά επί του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-7, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και διεκδικεί ακόμα και την προνομιούχο 2η (που σημαίνει συμμετοχή στον πρώτο Όμιλο της Γ' φάσης και οδηγεί στα πλέι οφ), στην τελευταία αγωνιστική την Κυριακή (12/2) το μεσημέρι.

Το ματς ήταν ντέρμπι και πήγαινε γκολ γκολ στα πρώτο μισό του. Στο 5.11 πριν από τη λήξη της β' περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 3-2 υπέρ του ΑΝΟΓ, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση η Μαμόγλου του ΑΝΟ Γλυφάδας για βιαιοπραγία , καθώς χτύπησε τη Μπιτσάκου (σύμφωνα πάντα με το φύλλο αγώνα). Έτσι η ΝΕΠ έπαιξε για 4 λεπτά με παραπάνω παίκτρια και στο διάστημα αυτό η ομάδα της Πάτρας πέτυχε ένα γκολ και ισοφάρισε σε 3-3, σκορ με ο οποίο έληξε και η β΄περίοδος. Στο 1.53 πριν από τη λήξη της β’ περιόδου, εξάλλου, αποβλήθηκε ο προπονητής της Γλυφάδας Σαλάχας για έντονη διαμαρτυρία. Στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο η ΝΕΠ ήταν κυρίαρχη και έφτασε στη μεγάλη νίκη με το τελικό 12-7.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-12

Οκτάλεπτα:3-2, 0-1, 2-5, 2-4.