Δευτέρα 27 Μάρ 2017
Οι γυναίκες της ΝΕΠ νίκησαν 12-8 τον Ηλυσιακό

Στο παιχνίδι που εκκρεμούσε για να ολοκληρωθεί η 4η αγωνιστική του Ομίλου 5-8 της γ΄ φάσης της Α1 Εθνικής Γυναικών του πόλο, η ΝΕΠ επικράτησε επί του Ηλυσιακού με σκορ 12-8 και σιγούρεψε έτσι και μαθηματικά την κατάκτηση της 2ης θέσης στην βαθμολογία. Πλέον, τα «δελφίνια» θα παλέψουν για όσες πιθανότητες τους αναλογούν για την πρωτιά, καθώς βρίσκονται 6 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΝΟ Ρεθύμνου. Θυμίζουμε ότι απομένουν ακόμη δύο αγωνιστικές ως το τέλος, με τη μία από τις δύο να αντιμετωπίζουν την Κρητική ομάδα στην Πάτρα.

Η ΝΕΠ προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ηλυσιακός το πάλεψε στην συνέχεια και κατάφερε να ισοφαρίσει στο ημίχρονο, όμως οι παίκτριες του Δημήτρη Μπιτσάκου κυριάρχησαν στην επανάληψη, χάρη στην καλή τους άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση.

Διαιτήτευσαν οι Μοίραλης και Κουρέτας.

Τα 8λεπτα: 5-3, 1-3, 4-2, 2-0.

Τα γκολ του Ηλυσιακού πέτυχαν οι Κανάκη 1, Παντελίδου 3, Γρηγοριάδη 1 και Παπαδάκη 3.

ΝΕΠ: Β. Μανέτα, Ανδρουτσέλη 1, Ευδ. Τσιμάρα 1, Μ. Μπαλάτσα 3, Πάτερου, Σ. Μανέτα 2, Ν. Μπαλάτσα, Παπαδοπούλου, Μοίραλη, Μπιτσάκου 2, Κουτέλη 3, Λυκοθανάση, Γιαννακέα, Πασσά, Ευφρ. Τσιμάρα.