Κυριακή 22 Δεκ 2019
Α2 εθνικη πολο : ΗΝΕΠ  νικήτρια στο ντέρμπι με το ΝΟΠ 10-7
ΝΕ Πατρών, ο ΓΣ Ηλιούπολης και ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης ήταν οι μεγάλοι νικητές στα τοπικά ντέρμπι (με ΝΟ Πατρών, Μίλωνα Νέας Σμύρνης και Άρη Θεσσαλονίκης) της 5ης Αγωνιστικής της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών, ενώ σημαντική νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΝΟ Λάρισας στην έδρα της ΑΕ Χαϊδαρίου. Ισόπαλη έληξε η μονομαχία του Νηρέα Γέρακα με τον ΟΥΚ Βόλου (9-9) που σηματοδότησε και την πρώτη βαθμολογική απώλεια για την ομάδα της Μαγνησίας, ενώ ΑΕΚ και ΓΣ Περιστερίου συνέχισαν να έχουν το απόλυτο με νίκες επί της Τρίαινας Βούλας και της ΠΕΚΕ Βροντάδου. Τέλος, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηλυσιακός στο παιχνίδι ουραγών του Νοτίου Ομίλου με το ΝΟ Καλαμάτας.

Νότιος Όμιλος: Η ΝΕΠ το ντέρμπι, τα φαβορί το «βιολί» τους

Η ΝΕ Πατρών ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της Πάτρας, αφού επικράτησε με 10-7 του ΝΟΠ στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός», έχοντας ως πρωταγωνιστή έναν πρώην παίκτη του αντιπάλου της, τον Τάσο Βικάτο που σημείωσε τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση. Η ΝΕΠ προηγήθηκε με δύο γκολ του Βικάτου στα πρώτα λεπτά με το ΝΟΠ να μειώνει με τον Πασσά στο 1-2. Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε με 1-3 με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα 2-3 γκολ σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και να φτάνουν σε μια σπουδαία επικράτηση.

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Ηλυσιακός που νίκησε με 15-3 τον ΝΟ Καλαμάτας με τις δύο ομάδες να μην έχουν βαθμό πριν από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Η ομάδα του Γιάννη Σταύρου δυσκολεύτηκε για ένα οκτάλεπτο κόντρα στους Καλαματιανούς που στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να κοντράρουν την αθηναϊκή ομάδα. Ο Ηλυσιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση και θα επιδιώξει στις επόμενες αγωνιστικές να ανακτήσει το χαμένο έδαφος.

Το 5/5 στο πρωτάθλημα έκανε η ΑΕΚ, επικρατώντας με 14-8 της Τρίαινας Βούλας στο «Αντώνης Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Αλέξανδρου Καψοκόλη της Ένωσης που άλλαξε τις ισορροπίες για τέσσερα λεπτά. Η ΑΕΚ που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν μπροστά με 3-1 βρέθηκε να χάνει με 3-4, όμως στη συνέχεια ανέκαμψε και έφτασε στη νίκη με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Στελλάτο, Ξενάκη και Τίγκα.

Στην κορυφή και λόγω διαφοράς τερμάτων παρέμεινε ο ΓΣ Περιστερίου που νίκησε με 21-8 την ΠΕΚΕ Βροντάδου. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε σε μεγάλη διαφορά. Από τη μεριά της η ΠΕΚΕΒ έπαιξε ένα ανοιχτό παιχνίδι έχοντας εξ αρχής το ρόλο του αουτσάιντερ.

Ηλυσιακός – ΝΟ Καλαμάτας 15-3 (4-2, 3-0, 3-0, 5-1)

Ηλυσιακός: Αναγνωστόπουλος 4, Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Μπερτόλης Στ. 2, Χάλαρης Ι. 1, Γούσης 1, Μακαντάνης 1, Τασσόπουλος 1, Ξανθόπουλος 1

ΝΟ Καλαμάτας: Παναγιώταρος 2, Κουτσιαλής Αρ. 1

ΑΕΚ – Τρίαινα Βούλας 14-8 (4-4, 2-1, 2-0, 6-3)

ΑΕΚ: Στελλάτος 4, Ξενάκης 3, Τίγκας 3, Χατζηδάκης 2, Σάντα 1, Καψοκόλης, Λύκαρης 1

Τρίαινα Βούλας: Κωνσταντόπουλος Μ. 3, Τσακιράκης 2, Καλαμάρης 1, Μαράσογλου 1, Φωτίου 1

ΓΣ Περιστερίου – ΠΕΚΕ Βροντάδου 21-8 (3-1, 6-2, 6-3, 6-2)

ΓΣ Περιστερίου: Κουκουμάκης 4, Αγκόρτσας 3, Τζώρτζης 3, Παπανικολάου Αλ. 2, Λαδάς 2, Γερακούδης 2, Κλήμος 2, Τσαγκάρης 2, Δανούρδης 1