Loading...
Τετάρτη 19 Σεπ 2018
Το πρόγραμμα στην Α1 Ανδρών και Γυναικών στο πόλο
Κλίκ για μεγέθυνση

Σε ξενοδοχείο της Γλυφάδας διενεργήθηκε το μεσημέρι η κλήρωση των πρωταθλημάτων της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών και γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2018-19. Επιστρέφει το Σούπερ Καπ.

 

 

 

Σε ξενοδοχείο της Γλυφάδας διενεργήθηκε το μεσημέρι η κλήρωση των πρωταθλημάτων της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών και γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2018-19.

 

Αναφορικά με τους άνδρες, στην πρεμιέρα, που έχει προγραμματιστεί για τις 13 Οκτωβρίου, ο πρωταθλητής Ελλάδας και Ευρώπης, Ολυμπιακός, θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Σμύρνης, χωρίς να είναι βέβαιο το πού, αφού το κολυμβητήριο "Πέτρος Καπαγέρωφ" είναι κλειστό για εργασίες συντήρησης.

 

Η Βουλιαγμένη θα ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ενώ η Χίος θα υποδεχθεί τον Εθνικό. Την 2η αγωνιστική θα γίνει στο Λαιμό το ντέρμπι του ΝΟΒ με τον Ολυμπιακό.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα του πρωταθλήματος:

 

1η αγωνιστική - 12η αγωνιστική

 

Χίος-Εθνικός

 

Υδραϊκός-ΟΦΘ

 

Χανιά-Παλαιό Φάληρο

 

ΓΣ Περιστερίου-Γλυφάδα

 

ΠΑΟΚ-Βουλιαγμένη

 

Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης

 

 

 

2η αγωνιστική - 13η αγωνιστική

 

Χίος-Υδραϊκός

 

Εθνικός-Απόλλων Σμύρνης

 

Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός

 

Γλυφάδα-ΠΑΟΚ

 

Παλαιό Φαληρο-ΓΣ Περιστερίου

 

ΟΦΘ-Χανιά

 

 

 

3η αγωνιστική - 14η αγωνιστική

 

Ολυμπιακός-Γλυφάδα

 

Απόλλων Σμύρνης-Βουλιαγμένη

 

Υδραϊκός-Εθνικός

 

Χανιά-Χίος

 

ΓΣ Περιστερίου-ΟΦΘ

 

ΠΑΟΚ-Παλαιό Φάληρο

 

 

 

4η αγωνιστική - 15η αγωνιστική

 

ΟΦΘ-ΠΑΟΚ

 

Χίος-ΓΣ Περιστερίου

 

Υδραϊκός-Χανιά

 

Εθνικός-Βουλιαγμένη

 

Γλυφάδα-Απόλλων Σμύρνης

 

Παλαιό Φάληρο-Ολυμπιακός

 

 

 

5η αγωνιστική - 16η αγωνιστική

 

Ολυμπιακός-ΟΦΘ

 

Απόλλων Σμύρνης-Παλαιό Φάληρο

 

Βουλιαγμένη-Γλυφάδα

 

Χανιά-Εθνικός

 

ΓΣ Περιστερίου-Υδραϊκός

 

ΠΑΟΚ-Χίος

 

 

 

6η αγωνιστική - 17η αγωνιστική

 

ΟΦΘ-Απόλλων Σμύρνης

 

Χίος-Ολυμπιακός

 

Υδραϊκός-ΠΑΟΚ

 

Χανιά-ΓΣ Περιστερίου

 

Εθνικός-Γλυφάδα

 

Παλαιό Φάληρο-Βουλιαγμένη

 

 

 

7η αγωνιστική - 18η αγωνιστική

 

ΠΑΟΚ-Χανιά

 

Ολυμπιακός-Υδραϊκός

 

Απόλλων Σμύρνης-Χίος

 

Βουλιαγμένη-ΟΦΘ

 

Γλυφάδα-Παλαιό Φάληρο

 

ΓΣ Περιστερίου-Εθνικός

 

 

 

8η αγωνιστική - 19η αγωνιστική

 

Εθνικός-Παλαιό Φάληρο

 

ΟΦΘ-Γλυφάδα

 

Χίος-Βουλιαγμένη

 

Υδραϊκός-Απόλλων Σμύρνης

 

Χανιά-Ολυμπιακός

 

ΓΣ Περιστερίου-ΠΑΟΚ

 

 

 

9η αγωνιστική - 20η αγωνιστική

 

Παλαιό Φάληρο-ΟΦΘ

 

ΠΑΟΚ-Εθνικός

 

Ολυμπιακός-ΓΣ Περιστερίου

 

Απόλλων Σμύρνης-Χανιά

 

Βουλιαγμένη-Υδραϊκός

 

Γλυφάδα-Χίος

 

 

 

10η αγωνιστική - 21η αγωνιστική

 

ΓΣ Περιστερίου-Απόλλων Σμύρνης

 

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός

 

Εθνικός-ΟΦΘ

 

Χίος-Παλαιό Φάληρο

 

Υδραϊκός-Γλυφάδα

 

Χανιά-Βουλιαγμένη

 

 

 

11η αγωνιστική - 22η αγωνιστική

 

Γλυφάδα-Χανιά

 

Παλαιό Φάληρο-Υδραϊκός

 

ΟΦΘ-Χίος

 

Ολυμπιακός-Εθνικός

 

Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΟΚ

 

Βουλιαγμένη-ΓΣ Περιστερίου

 

Το πρόγραμμα της Α' φάσης του πρωταθλήματος της περιόδου 2018-19 στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών έχει ως εξής:

 

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική - 4η αγωνιστική

 

Βουλιαγμένη-Ρέθυμνο

 

Εθνικός-Ολυμπιακός

 

 

 

2η αγωνιστική - 5η αγωνιστική

 

Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός

 

Εθνικός-Ρέθυμνο

 

 

 

3η αγωνιστική - 6η αγωνιστική

 

Εθνικός-Βουλιαγμένη

 

Ρέθυμνο-Ολυμπιακός

 

 

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική - 4η αγωνιστική

 

ΝΕ Πατρών-Νηρέας Χαλ.

 

Λάρισα-Γλυφάδα

 

 

 

2η αγωνιστική - 5η αγωνιστική

 

ΝΕ Πατρών-Γλυφάδα

 

Λάρισα-Νηρέας Χαλ.

 

 

 

3η αγωνιστική - 6η αγωνιστική

 

Λάρισα-ΝΕ Πατρών

 

Νηρέας Χαλ.-Γλυφάδα

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ ΣΤΙΣ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Με τη διεξαγωγή του Σούπερ Καπ, που επιστρέφει στην πραγματικότητα της ελληνικής υδατοσφαίρισης μετά από 20 χρόνια, θα ανοίξει η αυλαία της νέας σεζόν. Όπως ανακοίνωσε ο πρόεδρος της ΚΟΕ, Δημήτρης Διαθεσόπουλος, κατά τη σημερινή κλήρωση των πρωταθλημάτων της Α1 ανδρών και γυναικών, ο αγώνας για το Σούπερ Καπ μεταξύ του νταμπλούχου Ολυμπιακού και της φιναλίστ του Κυπέλλου, Γλυφάδας θα γίνει στις 10 Οκτωβρίου, τρεις ημέρες πριν την προγραμματισμένη έναρξη του πρωταθλήματος (13/10), στην έδρα του ΑΝΟΓ.

 

Παράλληλα, ο πρόεδρος της ΚΟΕ επιβεβαίωσε ότι οι εθνικές ομάδες θα επιστρέψουν τη νέα σεζόν στο World League της FINA, μετέχοντας παράλληλα και στο Europa Cup της LEN, ενώ αποκάλυψε ότι η ομοσπονδία βρίσκεται πολύ κοντά στην ανάληψη της διοργάνωσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος νέων ανδρών (U-20) του 2019, με πιθανές ημερομηνίες 17 έως 25 Αυγούστου. Σημειώνεται ότι ήδη η Ελλάδα έχει αναλάβει για το επόμενο καλοκαίρι τη φιλοξενία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος νεανίδων (U-17).

 

Ο Δημήτρης Διαθεσόπουλος έκανε εκτενή αναφορά στις επιτυχίες των εθνικών ομάδων κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, τονίζοντας ότι οι επιτυχίες αυτές δημιουργούν νέες προσδοκίες και υποχρεώσεις, προκειμένου να μην είναι συγκυριακές. «Επτά μετάλλια σε μία χρονιά, υπό άθλιες οικονομικές συνθήκες, για ένα άθλημα που ταλαιπωρείται να βρει ένα χώρο προετοιμασίας. Διαχειριζόμαστε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη μιζέρια και τη φτώχεια μας», υπογράμμισε ο πρόεδρος της ΚΟΕ, ο οποίος προανήγγειλε πρωτοβουλίες της ομοσπονδίας για την εξεύρεση πόρων από ιδιώτες, αφού, όπως τόνισε, η επιχορήγηση της Πολιτείας δεν επαρκεί.

 

Ο Δημήτρης Διαθεσόπουλος αναφέρθηκε για ακόμη μία φορά στην έλλειψη μόνιμου χώρου προπόνησης των εθνικών ομάδων και επανέλαβε το αίτημά του για το Ζάππειο κολυμβητήριο, καλώντας την Πολιτεία, την ΕΟΕ, την Περιφέρεια Αττικής, αλλά και ιδιωτικούς φορείς, να συμβάλλουν ώστε να επαναλειτουργήσει το ιστορικό κολυμβητήριο της Αθήνας.

 

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί, ότι ο πρόεδρος της ΚΟΕ θέλησε να υπογραμμίσει ότι «κανείς δεν είναι μόνιμος στης εθνικές ομάδες, ακόμη κι αν είναι πρώτος στον κόσμο», κάνοντας λόγο για φημολογία και όργιο παραπληροφόρησης, χωρίς όμως να διευκρινίσει περισσότερα πράγματα.

 

Πριν την έναρξη της κλήρωσης, έγιναν και οι βραβεύσεις των κορυφαίων της περιόδου 2017-18, όπως αναδείχθηκαν μέσα από ψηφοφορία των δημοσιογράφων. Όλα τα βραβεία, σε άνδρες και γυναίκες, κατέληξαν στον Ολυμπιακό, καθώς MVP της Α1 ανδρών αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Γούνας και της Α1 γυναικών η Αλεξάνδρα Ασημάκη, καλύτεροι τερματοφύλακες ο Γιόσιπ Πάβιτς και η Χρυσή Διαμαντοπούλου και κορυφαίοι προπονητές ο Θοδωρής Βλάχος και ο Χάρης Παυλίδης. Τιμήθηκαν επίσης οι πρώτοι σκόρερ των περσινών πρωταθλημάτων, ο Μαυροβούνιος Νίκολα Μοσκόφ του Απόλλωνα Σμύρνης και η Αλεξάνδρα Ασημάκη.

 
© Copyright 2021 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport