Τετάρτη 21 Μάρ 2018
Η Εθνική πόλο νίκησε την Ιταλία

Τη νίκη στο φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Εθνική Ιταλίας με 5-4 πήρε την Τρίτη (20/3) η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Ανδρών, στο πλαίσιο της κοινής προετοιμασίας που πραγματοποιούν οι δύο ομάδες στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ».

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 στην λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, η Ιταλία κατάφερε να ισοφαρίσει στην τρίτη περίοδο καλύπτοντας τη διαφορά των δύο τερμάτων (4-4), και τα πάντα εν τέλει κρίθηκαν με γκολ του Αλέξανδρου Γούνα, 4.35 πριν τη λήξη.

Η κοινή προετοιμασία των δύο ομάδων ολοκληρώνεται σήμερα (21/3).

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-0, 1-3, 1-0

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Δελακάς, Δερβίσης 1, Φουντούλης, Καπότσης, Ποντικέας, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς, Παπαναστασίου, Σκουμπάκης, Γαρδίκας, Νικολαΐδης 1, Γαλανόπουλος.

Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Μολίνα, Νταμόντε, Αλεσιάνι, Βελότο, Ρενζούτο, Εχενίκε 1, Ντόλτσε, Καζαζόλα 1, Μπρούνο, Μπερτόλι, Κανέλα, Μασάρο.