Σάββατο 28 Απρ 2018
Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός, 13-9 την Ντινάμο Μόσχας

Ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του επιβλήθηκε με 13-9 επί της Ντινάμο Μόσχας στη Ρωσία και έφτασε τις 11 νίκες σε 13 ματς στο Champions League.

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι γνώριζε πως είχε εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλο του μετά την ήττα της Μπαρτσελονέτα από την Μπρέσια έπαιξε στα ίσα το παιχνίδι με τους Ρώσους και πήρε την ενδέκατη νίκη του σε 13 ματς στο Champions League στο πόλο ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν στη Μόσχα με 13-9 και πλέον περιμένουν το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Μπαρτσελονέτα στον Πειραιά που θα έχει περισσότερο χαρακτήρα προετοιμασίας για το Final 8 της Γένοβα.

Οι Ρώσοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πετυχαίνοντας τρία τέρματα με τους Μπιτσκόβ, Λάζαρεβ και Ράντζεν προηγήθηκαν με 3-0. Την ίδια ώρα ο Ιβανόβ έκανε τρομερές αποκρούσεις μέχρι να τον νικήσει ο Ομπράντοβιτς τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και μέσα σε πέντε λεπτά έφεραν το ματς στα ίσα με δύο τέρματα από τους Μυλωνάκη και Δελακά. Η Ντινάμο ωστόσο έβρισκε τις λύσεις και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το σκορ στο 5-4 υπέρ της.

Από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που κυριάρχησε απόλυτα στην πισίνα. Οι παίκτες του Βλάχου έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία του Πάβιτς και με τους Ομπράντοβιτς, Γεννηδουνιά και Γούνα έτρεξε επί μέρους 9-4 έφτασε εύκολα στη νίκη με 13-9.

Ντινάμο Μόσχας - Ολυμπιακός 9-13

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 3-5, 1-4

Ντινάμο Μόσχας: Μπιτσκόβ 1, Λάζαρεβ 2, Ράντζεν 2, Λατίποβ 1, Χόλοντ 1, Σούμποτιτς 1

Ολυμπιακός: Ομπράντοβιτς 3, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1, Μουρίκης 1, Φουντούλης 1, Γούνας 2, Γενηδουνιάς 2