Τετάρτη 25 Ιούλ 2018
Πικρός αποκλεισμός της Εθνικής ανδρών από το Πανευρωπαϊκό

Ολοκληρώθηκε το ταξίδι της Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών προς ένα μετάλλιο στο 33ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης, αφού ηττήθηκε με 10-6 από την Ισπανία στα προημιτελικά.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στο δρόμο των εξαιρετικών Ισπανών, οι οποίοι ουσιαστικά εξασφάλισαν την νίκη χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο οκτάλεπτο, όπου πέτυχαν τέσσερα γκολ δίχως να δεχθούν κανένα.

Το εθνικό μας συγκρότημα προσπάθησε να πετύχει την υπέρβαση στην τελευταία περίοδο αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι τώρα θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία (26/7, 19.15) για τις θέσεις 5-8.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Ισπανοί είχαν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η Εθνική έβαλε δύσκολα μέχρι και την λήξη της δεύτερης περιόδου, όπου απώλεσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 4-4 στην τελευταία επίθεσή της στον παραπάνω.

Από εκεί και έπειτα, ο αντίπαλός της ανέβασε θεαματικά το ρυθμό του και έφτασε στην επικράτηση, η οποία τον στέλνει αντιμέτωπο με την Ιταλία στα ημιτελικά του θεσμού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην των θυμάτων των καταστροφικών πυρκαγιών της Αττικής, οι οποίες μαστίζουν την πατρίδα μας τα τελευταία 24ωρα, ενώ οι Έλληνες διεθνείς αφιέρωσαν σε εκείνους και τα τέρματα που πέτυχαν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 4-0, 2-3

Ισπανία (Νταβίντ Μαρτίν): Πινέδο, Μουνιάριθ 1, Γρανάδος 2, Ντελ Τόρο 1, Μινγκέλ, Λαρούμπε, Καμπάνιας, Μιράντα 1, Ταούλ 2, Περόνε, Μάγιαρακ 2, Μπάστος 1, Λόριο

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Νικολαΐδης 1, Φουντούλης 1, Καπότσης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς