Σάββατο 24 Μάρ 2018
Χρυσό μετάλλιο η Ελλάδα στο Europa Cup, 9-8 τη Ρωσία!

Η Εθνική πόλο γυναικών ήταν καλύτερη και επικράτησε 9-8 της Ρωσίας στην Ισπανία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο παρθενικό Europa Cup.

Αν και το ξεκίνημα δεν ήταν καθόλου καλό και στα πρώτα δυο οκτάλεπτα η Εθνική σκόραρε με το... στογονόμετρο, η Εθνική πόλο γυναικών επικράτησε 9-8 της Ρωσίας στην Ισπανία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο παρθενικό Europa Cup.

Οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και σκόραραν για πρώτη φορά στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, ευτύχησαν να πετύχουν γκολ και στην επόμενη επίθεσή τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 2-2.

Με όπλο την άμυνα, η γαλανόλευκη κατάφερε να χτίσει μια διαφορά και στο φινάλε της τρίτης περιόδου βρέθηκε μπροστά με τρία γκολ, 6-3. Το νερό είχε μπει στ' αυλάκι και η νίκη θα χανόταν μονάχα με αυτοκτονία. Τέτοια δεν έγινε, αν και οι Ρωσίδες επέστρεψαν.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Εθνική κράτησε το προβάδισμα, αλλά χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα η Ρωσία να μειώσει στο γκολ 43'' πριν το τέλος. Η ψυχραιμία όμως στο τέλος έφερε τη νίκη με 9-8 και το χρυσό μετάλλιο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-1, 4-1, 3-5

Ελλάδα: Ξενάκη 2, Καλάργυρου, Τσουκαλά, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 2, Χυδηριώτη.

Ρωσία: Γκορμπούνοβα, Ιβάνοβα 2, Προκόφιεβα, Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Μπορίσοβα, Καρίμοβα.