ΑΟ ΓΑΛΛΗΝΗ :κοπή πίτας με Βραβεύσεις
Πολύ όμορφα και ζεστά υποδέχτηκε τον καινούριο χρόνο η οικογένεια του Α.Ο. Αχαΐας «Η ΓΑΛΗΝΗ» κόβοντας την πρωτοχρονιάτικη πίτα μαζί με φίλους και γνωστούς.
Η κοπή της αγιοβασιλόπιτας έγινε την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020 σε αίθουσα του πατρινού καλαίσθητου ξενοδοχείου Patras Palace στις 6 το απόγευμα. Την βασιλόπιτα ευλόγησε και έκοψε ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτου Πατρών πανοσιολογιώτατος αρχιμ. π. Παΐσιος Γρίβας μεταφέροντας τις ευχές του Μητροπολίτου και δίνοντας συγκινητικό μήνυμα του «ευ αγωνίζεσθαι».
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης βραβεύτηκαν αθλητές-τριες, που διακρίθηκαν την προηγούμενη χρονιά. Αρκετές οι επιτυχίες για τη ΓΑΛΗΝΗ μια και ενεργοποιεί τα εξής αθλήματα: Επιτραπέζια Αντισφαίριση, Ποδόσφαιρο, Στίβο και Καλαθοσφαίριση.
Έτσι, η Αντρική Ομάδα Μπάσκετ έκανε το όνειρό της πραγματικότητα και πέρσι ανέβηκε στην Α1 Τοπική Κατηγορία Ε.Σ.Κ.Α-Η. Να σημειωθεί ότι είναι η δεύτερη συνεχόμενη άνοδος μέσα σε δύο χρόνια.
Η αθλήτρια του Στίβου Μαριάδνη Φατούρου συμμετέχει από το 2019 στην Εθνική Ομάδα Παίδων – Κορασίδων και μάλιστα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου στην Αλεξανδρούπολη, κατέκτησε την 5η θέση στο Βάδην στα 5.000 μ.
Η Αντρική Ομάδα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης ήρθε 4η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Δυτικής Ελλάδας Β΄ Εθνικής της Ε.Φ.Ο.Επ.Α.
Η Γυναικεία Ομάδα κατέκτησε την 2η θέση στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Δυτικής Ελλάδας Β΄ Εθνικής της Ε.Φ.Ο.Επ.Α.
Στο ίδιο άθλημα, πάντα, ο αθλητής Ανδρέας Καραμπελιάς κατέκτησε την 12η θέση στο Ατομικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Κατηγορία Παίδων ανάμεσα στους 29 καλύτερους της Ελλάδας.
Η ομάδα Βετεράνων κατέκτησε το Πρωτάθλημα Δυτικής Ελλάδας της Π.Ο.Φ.Επ.Α. και έλαβε την 2η θέση στο Κύπελλο Δυτικής Ελλάδος Π.Ο.Φ.Επ.Α. καθώς επίσης και την 2η θέση στο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Π.Ο.Φ.Επ.Α. στην Καλαμάτα.
Ο Βασίλης Παπαδημητρίου σκαρφάλωσε στην 3η θέση στο Ατομικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Π.Ο.Φ.Επ.Α.