Δευτέρα 07 Νοέ 2022
Ισοπαλία για την Ακαδημία των σπορ

Η Ακαδημία προηγήθηκε στο 10΄ 5-4 αλλά η Δόξα ισοφάρισε και πέρασε μπροστά στο 20΄ με 7-6. Το ημίχρονο έληξε 16-15 υπέρ των φιλοξενουμένων οι οποίοι προηγήθηκαν μέχρι το 35΄ με 17-16.

Με 4-1 η Δόξα ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα στο 40΄με 20-18.

Η Ακαδημία με γερή άμυνα και χωρίς να δεχθεί γκολ από το 40΄-45΄με δικό της 4-0 προηγήθηκε στο 45΄ 22-20 και στο 50΄ 23-22.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 55΄24-24 και η Ακαδημία προηγήθηκε 26-25,  αλλά η Δόξα ισοφάρισε  26-26 και στέρησε από την Πατρινή ομάδα  την νίκη που θα την έφερνε στην κορυφή με το απόλυτο των νικών.

Πάντως τα ‘’ παιδιά της Πάτρας ‘’ έδειξαν για μία ακόμη φορά ότι οι προηγούμενες νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα δεν είναι τυχαίες.

Οι παίκτες του Βύρωνα κατάφεραν με την εμπειρία τους να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Οι μικροί της Πατρινής ομάδας δεν είχαν την υπομονή σε καίρια σημεία κάνοντας βασικά λάθη και έχασαν μία νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 7-6, 9-9, 12-12, 15-16 [ημ], 16-17, 20-18, 20-22, 22-23, 24-24, 26-26.

Δίλεπτα5-4. Πέναλτι 1/1-3/5.

Διαιτήτευσαν οι: Σκλαβενίτης - Λεφάκης.

AΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Παντός 1, Σαρικάς, Αλ. Παπαγιαννόπουλος 1, Γ. Ρουσόπουλος 5, Ν. Κολλύρης 5, Τόμοβιτς 6, Χ. Παπαγιαννόπουλος 4, Ευθυμίου, Παναγιωταρόπουλος 1, Γιαννακούρας,  Θεοδωρογλάκης,  Σμυρνιώτης 3, Τσάμης, Γιαννόπουλος, Μπεκιάρης, Μπιλαλής.

Ο προπονητής των πρασίνων  Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε: ''Μας λείπουν τα δυνατά παιχνίδια η εμπειρία. Όταν θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε εμπειρία τέτοιων αγώνων θα κάνουμε το παιχνίδι μας πιο εύκολο. Συγχαρητήρια στους γηπεδούχους το κατάφεραν με την εμπειρία τους να διαχειριστούν καλύτερα τα τελευταία λεπτά. Συγχαρητήρια και στους αθλητές μου. Συνεχίζουμε έχουμε ακόμα 16 τελικούς ''.