Δευτέρα 23 Ιαν 2023
Βάδην: Μετάλλια για Αλικανιώτη, Καυκά και Ντεντόπουλο

Τα πανελλήνια πρωταθλήματα βάδην έχουν γίνει πατρινή υπόθεση, αφού οι αθλητές και αθλήτριες της περιοχής μας καταφέρουν να ανεβαίνουν συνεχώς στο βάθρο. Όπως ακριβώς έγινε και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 35χλμ ανδρών και γυναικών που πραγματοποιήθηκε, στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο.

Συγκεκριμένα στους άνδρες πρώτος ήταν ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (Α.Ο. Μυκόνου) με χρόνο 2.40.58, ενώ ακολούθησε δεύτερος ο Γιάννης Καύκας με 2.53.59 και τρίτος ο Κώστας Ντεντόπουλος με 2.59.07, με την Ολυμπιάδα να έχει δύο αθλητές στο βάθρο τον νικητών.

Στις γυναίκες η Σοφία Αλικανιώτη κατέκτησε την τρίτη θέση με επίδοση 3.13.24, με την πατρινή αθλήτρια πλέον να αγωνίζεται με την φανέλα του Εθνικού, ενώ για την ιστορία πρώτη ήταν η Κυριακή Φιλτισάκου (Ίκαρος Ν. Ιωάνιας) με 2.56.59 και δεύτερη η Όλγα Φιάσκα (Φωκιανός Καρδίτσας).