Μπαντμιντον
Μπαντμιντον

Μεσογειακοί Αγώνες Badminton και προπονητικό κάμπ στην Άγκυρα στην Τουρκία

Χάλκινη η Εθνική μας ομάδα Μπάντμιντον και 4 μετάλλια στο ατομικό

Με μετάλλιο σε ομαδικό και στο ατομικό ο αθλητής της ΝΕΠ Κτενάς Γιώργος μαζί με τον αθλητή από την Θεσσαλονίκη Ορφέα Τσαμουσιάδη στο διπλό.

Με την συμμετοχή της Εθνικής Κ17 στο καμπ και στους αγώνες που ακολούθησαν έκλεισε η προετοιμασία μας για το πανευρωπαϊκό της Πράγας που ακολουθεί σε λίγες ημέρες. Η αποστολή μας (φωτογραφία από αριστερά) ήταν οι: Καντζόγλου Αλέξανδρος Ομοσπονδιακός προπονητής , Τσιώλης Γεώργιος , Κτενάς Γεώργιος, Τσαμουσιάδης Ορφέας, Κρουστάλη Δήμητρα-Καλομοίρα, Σωτηρίου Γραμματούλα , Χατζίνα Βικτωρία, Πρόεδρος Ε.Ο.Φ.Σ.Α .

Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στο ολοκαίνουργιο Ολυμπιακό Κέντρο Αντιπτέρισης της Άγκυρας που εγκαινιάσθηκε με αυτήν την διοργάνωση. Ένα κέντρο στολίδι με 9 γήπεδα , ξενώνες για 110 αθλητές , εστιατόριο , γραφεία και χώρους συνεδριάσεων.

Η διοργάνωση ξεκίνησε με 3ημερο εντατικό προπονητικό καμπ κάτω από τις οδηγίες του Ινδονήσιου Εθνικού Προπονητή της Τουρκίας.

Την 4η ημέρα οι 37 αθλητές από Τουρκία , Ελλάδα, Κροατία, Αλγερία, Λίβανο και Αλβανία ξεκίνησαν τον αγώνα του ομαδικού πρωταθλήματος . Η Ελλάδα στον όμιλο με Κροατία (με 2 αθλητές στο Τοπ 10 της Ευρώπης) έχασε δύσκολα με 3-2 στην τελευταία 5η συνάντηση του μικτού. Έτσι και μετά την νίκη επί της Αλβανίας παίξαμε στον ημιτελικό εναντίον της οικοδέσποινας Τουρκίας. Μιας Τουρκίας που έχει στις τάξεις της τις Πρωταθλήτριες Ευρώπης διπλού και προσφάτως 5ες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Junior. Εκεί χάσαμε τις 3 πρώτες συναντήσεις και σε αυτήν την περίπτωση τελειώνει ο αγώνας. Στον Τελικό οι Οικοδεσπότες κέρδισαν εύκολα τους Κροάτες 3-0 και στέφθηκαν άξιοι πρωταθλητές.

Την τελευταία 5η ημέρα παίχθηκε το ατομικό πρωτάθλημα. Εκεί οι αθλητές μας Κτενάς / Τσαμουσιάδης στον ημιτελικό του διπλού έχασαν οριακά με 2-1 από την Αλγερία και την είσοδο στον τελικό του αγωνίσματος. Έτσι έμειναν στην 3η θέση και στο χάλκινο μετάλλιο όπως και ο Τσιώλης Γεώργιος που είχε συμπαίκτη αθλητή από την Τουρκία. Χάλκινες στέφθηκαν και οι αθλήτριές μας του διπλού Σωτηρίου / Κρουστάλη .