Τρίτη 10 Μάι 2022
Η Πάτρα στο βάθροστο Πανελλήνιο ενόργανης Γυμναστικής Ανδρών-Γυναικών στη Θεσσαλονίκη

Έλαμψε η Πάτρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής Α’-Β’ Κατηγοριών (Ανδρών-Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων). Ο αγώνας διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη, στο Ε.Γ. Μίκρας, αίθουσα «Ι. Μελισσανίδης». Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήραν μέρος συνολικά 49 αθλητές (26 άνδρες, 23 έφηβοι) και 90 αθλήτριες (46 γυναίκες, 44 νεάνιδες).
Ο συνολικός απολογισμός:
Στην κατηγορία Νεανίδων ηΑ θανασία Μεσίρη του Άτλαντα ήταν 1η στο Άλμα, 1η στο Έδαφος, 3η στο Σύνθετο, 4η στο Δίζυγο.
Η Λιάπη Φωτεινή 2η στο Δίζυγο, 3η στο Έδαφος, 4η στη Δοκό, 4η στο Σύνθετο. Ακόμη οι Τσοπάνογλου Λεμονιά του Άτλαντα 11η στο Έδαφος, 13η στη Δοκό.
ΠΑΤΡΕΑΣ: ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΛΑΚΟΥ
Στην κατηγορία Γυναικών η Άννα-Μαρία Μιχαλάκου του Πατρέα έκανε επίσης εντυπωσιακή εμφάνιση καθώς ήταν 1η στο Έδαφος, 3η στο Δίζυγο, 3η στο Σύνθετο.
Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Ηλίας Τσοπάνογλου δήλωσε για τον συγκεκριμένο αγώνα: «Ήταν ένα υπέροχο πρωτάθλημα με πολλές συμμετοχές και υψηλό επίπεδο. Έπειτα από τρία χρόνια αθλητές και αθλήτριες αγωνίστηκαν με κόσμο στις κερκίδες που χειροκρότησαν τις προσπάθειες όλων των αθλητών. Στο σημαντικότερο εγχώριο αγώνα της γυμναστικής η Πάτρα δεν ήταν απλώς παρούσα, αλλά πρωταγωνίστρια και αυτό το δείχνουν τα μετάλλια που κατέκτησε. Δουλέψαμε πολύ για τον συγκεκριμένο αγώνα που ουσιαστικά ήταν και το πρώτο επίσημο τεστ για την συγκρότηση των εθνικών ομάδων (Γυναικών - Νεανίδων) ενόψει του ευρωπαϊκού τον Αύγουστο στο Μόναχο και οι κόποι μας δικαιώθηκαν. Κάναμε το πρώτο μεγάλο βήμα και έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας. Έχουμε αθλήτριες με μέλλον και δίψα για διάκριση που πάνω από όλα αγαπούν αυτό που κάνουν. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!».