Loading...
Δευτέρα 31 Ιαν 2022
Β ΕΠΣΑ  Ξ΄έφυγαν οι πρωτοπόροι
Κλίκ για μεγέθυνση
Ολοκληρώθηκε υ η 13η πράξη στο  αμφίρροπο και άκρως ενδιαφέρον πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ κατηγορίας.
Στον 1ο όμιλο, ο Ατρόμητος Λάππα άνοιξε και άλλο την ψαλίδα από την 2η θέση, φιλοδωρώντας με 7 τέρματα τον Φαραϊκό, ενώ στην 2η θέση αναρριχήθηκε το εξαιρετικό σύνολο του Αχαϊκού, που λύγισε τον Ολυμπιακό  ΣΤΟ ΝΤΕΜΠΟΎΤΟ ΣΤΑ πΡΟΣΦΥΙΚΆ και παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τις ήττες της Γαλήνης και του Πυρσού από Πείρο και Αστέρα Μιντιλογλίου αντίστοιχα.

Ματσάρα έγινε ανάμεσα σε Περιβόλα και Δάφνη, με Άτλα και Ίκαρο Λακκόπετρας (στο ντεμπούτο Στρατίκη) να ξεπερνούν τα εμπόδια των Καμινίων και Σταροχωρίου.

Στον 2ο όμιλο, το Δρέπανο βρίσκεται μόνο στην κορυφή, αφού πήρε το ντέρμπι από τον Αχιλλέα Καμαρών, με «χρυσή» αλλαγή τον Κυρηναίο Φουρφουρή, που μπήκε στο 74΄και σκόραρε στο 81΄και 86΄, δίνοντας το τρίποντο.

Εύκολα ο Πανιώνιος/Αχιλλέας υπέταξε την Τέμενη, ενώ μεγάλες νίκες σημείωσαν οι Άβυθος και Πετεινοί ενάντια σε Φλόγα Ροδιάς και ΠΑΟΚ. Ο Φοίνικας Ζήριας ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη (1-0 την ΑΕ Αιγίου), ενώ η Αργυρά επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα με «2» στο Αίγιο, χάρη σε πέναλτι του Τζουγανάτου, που ήταν αρκετό να αναγκάσει σε ήττα τον Απόλλωνα Συνοικισμού.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ολυμπιακός Πατρών – Αχαϊκός 1-3 (11΄ Καράμπελας/ 15΄Ψαρράς, 20΄ Ντεντόπουλος, 26΄ Μανδάνης)

Ατρόμητος Λάππα – Φαραϊκός 7-1 (8’, 22΄, 52΄, 61΄Ανδρεόπουλος, 68΄, 83΄Λ.Αγγελόπουλος, 72΄Παναγόπουλος/ 45’ Μπαρούνης)

Πυρσός – Αστέρας Μιντιλογλίου 1-2 (52’ Κ.Μαχμούντ/ 23’, 66΄ Β.Μπαλασόπουλος)

Πείρος Ισώματος– Γαλήνη 1-0 (76΄ Καραλής)

Περιβόλα – Δάφνη Π. 2-2 (5΄ Συρμής, 86΄ Σύψας/ 54΄ Πόγκας, 66΄ Σωτηρόπουλος)

Άτλας – Καμίνια 4-1

Ίκαρος Λακκόπετρας – Σταροχώρι 3-1

Αστραπή Ψαρ.- Λέων Αλ. 3-0 α.α.



Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Εγλυκάδας – Αυτόνομη 7-0 (2΄Ντινόπουλος, 10΄Μπαλάσης, 16΄, 66΄, 74΄Μανιάτης, 55’ Παπαγεωργακόπουλος, 63΄Καραβότας)

Δρέπανο– Αχιλλέας Καμαρών 3-1 (7΄Ζαφειρόπουλος, 81΄, 86΄Φουρφουρής/ 43’ Καυγάς)

ΠΑΟΚ Πάτρας – Πετεινοί 0-2 (15΄ Στεφανόπουλος, 67΄ Σαγκντάνι)

Πανιώνιος/Αχιλλέας – Αστέρας Τέμενης 3-0 (12’ Γκλαβάς, 39΄ Παπαχαραλάμπους, 76΄Δεπούντης)

Απόλλων Συνοικισμού – Αργυρά 0-1 (87΄ πέν. Τζουγανάτος)

Φοίνικας Ζήριας – ΑΕ Αιγίου 1-0

Άβυθος- Φλόγα Ροδιάς 3-2

Ρεπό: Ζαβλάνι



ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ατρόμητος Λάππα 37 (42-7)

2 Αχαϊκός 26 (23-16)

————————————

3 Γαλήνη 25 (20-8)

4 Πυρσός Π. 25 (22-16)

5 Αστέρας Μιντ. 24 (27-6)

6 Ικαρος Λακ. 23 (27-14)

7 Άτλας 23 (29-19)

8) Πείρος Ισώματος 23 (22-19)

9 Σταροχώρι 21 (28-24)

10 Περιβόλα 14 (17-25)

11 Φαραϊκός 13 (23-29)

——————————————

12 Αστραπή Ψαρ. 13 (11-17)

13 Ολυμπιακός Π. 10 (12-30)

14 Δάφνη Π. 10 (17-26)

15 Καμίνια 6 (13-39)



Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Δρέπανο 31 (34-13)

2 Απόλλων Εγλ. 28 (34-10)

————————————

3 Αχιλλέας Καμ. 28 (29-13)

4 Πανιώνιος Αχιλ. 25 (28-11)

5 Αργυρά Π. 20 (18-11)

6 Φλόγα Ρόδιας 20 (25-19)

7 ΑΕ Αιγίου 17 (15-13)

8 Φοίνικας Ζήρ. 16 (24-22)

9 Απόλλων Συν. 15 (12-21)

10 Αστήρ Τέμενης 13 (20-21)

11 Πετεινοί 13 (21-37)

———————————-

12 Ζαβλάνι 12 (24-17)

13 ΠΑΟΚ Πατρών 9 (13-28)

14 Άβυθος Αιγ. 8 (9-17)

15 Αυτόνομη 3 (6-60)
 
© Copyright 2022 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport