Πέμπτη 10 Σεπ 2020
Ητηθηκε η Ναπολη ΠΑΤΡΏΝ
Την δεύτερη θέση του 3ου ομίλου κατάφερε να κατακτήσει η ομάδα της Νάπολη Πατρών αφού πριν απο λίγο δεν κατάφερε να νικήσει για το Eurowinners cup 2020 την κορυφαία ομάδα της Πορτογαλίας, Σπόρτιγκ γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στην διοργάνωση με 8-3.

Μια ήττα που μπορεί κανείς να πει ότι ήταν εντός προγράμματος αφού όλοι γνωρίζουν ότι η Σπόρτιγκ αποτελείται από κορυφαίους ποδοσφαιριστές του Beach Soccer αλλά και το ότι οι Ναπολιτάνοι δεν είχαν κάτω από τα γκοπλοστ τον βασικό τους τερματοφύλακα Παρέχα αλλά ούτε τον Γεωργικόπουλο. Αυτό όμως δεν αλλάζει ότι οι Ναπολιτάνοι πήραν μια μεγάλη πρόκριση έστω και δεύτεροι για τους 16 καλύτερους της Ευρώπης. Οι Πατρινοί σήμερα το βράδυ θα μάθαιναν τον αντίπαλό τους για την συνέχεια του Eurowinners cup.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ κάνοντας το 1-0 ενώ λίγο αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Οι Πατρινοί μείωσαν σε 2-1 όταν ο Παμπέρο «έκλεψε» την μπάλα και στην κόντρα με αριστερό έκανε το 2-1, λίγο πριν το τέλος του πρώτου 12λεπτου. Η Σπόρτιγκ απάντησε άμεσα με ψαλιδάκι κάνοντας το 3-1 όπου και ήταν το σκορ του πρώτου 12λέπτου.

Η Νάπολη στο μπήκε δυνατά και κατάφερε να μειώσει σε 3-2 μετά από ενέργεια του Λατσούτσε και πάσα στον Σκούρτα, αναγκάζοντας τους Πορτογάλους να σημειώσουν το αυτογκόλ.

Η Σπόρτιγκ πήρε ξανά το προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ που πέτυχε από την σέντρα (4-2). Πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί η 2η περίοδος οι Πορτογάλοι κάνουν το 5-2.

Στην τρίτη και τελευταία περίοδος ο Λαντούτσε με φοβερό σουτ μειώνει σε 5-3 όμως οι Πορτογάλοι για μια ακόμα φορά βρίσκουν τον τρόπο να απαντήσουν και με κεφαλιά να κάνουν το 6-3 κρατώντας την ασφαλή διαφορά. Αυτή μάλιστα αυξήθηκε λίγο αργότερα σε 7-3 για τους Πορτογάλους και λίγο πριν το τέλος της περιόδου σε 8-3 όπου και ήταν το τελικό σκορ.