Κυριακή 10 Οκτ 2021
Apollon oscar  Καθήζησηστο β ημίχρονο και βαριά ήττα 73-56 στην Ρόδο
Την πρώτη του νίκη στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής ο Κολοσσός, καθώς επικράτησε με 73-56 του Απόλλωνα στο κλειστό της Καλλιθέας χάρη στο επιβλητικό 20-4 της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα της Ρόδου ανέβηκε στο 1-1 και έπιασε εκείνη της Πάτρας, με τους Γουίλιαμς - Μέσιτσεκ να κάνουν τη διαφορά και την αναλογία ασίστ/λαθών (22/13) να παίζει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στη ρακέτα, δεν είχαν δεύτερες επιθέσεις και δεν βρήκαν αιφνιδιασμούς, έκαναν όμως καλή δουλειά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έχτισαν προβάδισμα εννέα πόντων και δεν κοίταξαν πίσω. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, δεν είχαν το ίδιο καλή δημιουργία, δεν βρήκαν λύσεις στον πάγκο τους, σούταραν με μεγάλα σκαμπανεβάσματα και ενώ έδειξαν ανταγωνιστικοί σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, ένα κακό διάστημα τους στέρησε το δικαίωμα να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο αγώνας
Εντυπωσιακά και με πλουραλισμό μπήκε στο ματς ο Απόλλωνας (11-15 στο 5'), πριν ο Κολοσσός απαντήσει με ένα γρήγορο 8-0 σε δύο λεπτά. Ο Γουίλιαμς έκανε θραύση από την περιφέρεια (3/4 τρίποντα), οι Πατρινοί απάντησαν με δικό τους 0-7 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (21-25) με μακρινό σουτ του Δίπλαρου ενώ συνολικά είχαν 5/8 τρίποντα και 5 ασίστ χωρίς λάθος. Έκαναν έξι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ακόμη κι έτσι όμως κράτησαν το προβάδισμα και το μεγάλωσαν, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα επτά πόντων χάρη στις περισσότερες επιλογές που είχαν στην επίθεση, αλλά και στους 16 πόντους που πέτυχαν στη ρακέτα.

Το ξέσπασμα του Κολοσσού έγινε στο ξεκίνημα του β' μέρους, όταν ένα επί μέρους 11-2 σε τέσσερα λεπτά έβαλε τους Ροδίτες μπροστά με 41-39. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο έγραψε το 53-49, όμως ένα σουτ του Τσαλμπούρη μείωσε ξανά στον πόντο (53-52) στο 30' και άφησε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Μέσιτσεκ και Ποτ έγραψαν το 59-52 στο 33', ο Απόλλωνας έδειξε να μένει από δυνάμεις και λύσεις, δεν βρήκε λύσεις στον πάγκο του και χάλασε τη συνολικά καλή έως τότε εικόνα του. Οι Ροδίτες πήραν δίκαια τη νίκη, ανέβηκαν στο 1-1 και συνεχίζουν περιμένοντας έναν Αμερικανό γκαρντ, πιθανότατα τον Τζόρνταν Φλόιντ, για να καλύψουν το κενό που προέκυψε από την αποχώρηση του Τάι Λόσον.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροβ 2 (1/4 σουτ), Γουίλιαμς 19 (1/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίλερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τιλί 5 (2/8 σουτ, 14 ριμπάουντ), Ποτ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Μέσιτσεκ 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόουλμαν 16 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 14 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέιβις 13 (3), Τόμας, Μπέρφιλντ 4 (2/7 σουτ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπάουντ), Μολφέτας

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 37 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 3 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 11/29 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 3η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη, ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ. Ο ΕΣΑΚΕ δεν έχει ανακοινώσει τις ημέρες και τις ώρες των δύο αναμετρήσεων.