Σάββατο 22 Οκτ 2022
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ  Έκανε "σεφτέ" 78-72 την Καρδίτσα στην παράταση με Τέιλορ (70-70 κ.α)
Ο Τζέιμς Μπέιτμον έκανε ό,τι μπορούσε για να πάρει η Καρδίτσα το διπλό, αλλά στην παράταση ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν πολύ καλύτερος και πανηγύρισε την πρώτη νίκη (78-72) του για το 2022/23 στη Basket League.

Ο Απόλλωνας Πάτρας είδε την Καρδίτσα να επιστρέφει από το -13 του 30ού λεπτού και να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη στο 1.7'' για το τέλος, αλλά δεν πανικοβλήθηκε. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε τη νίκη (78-72) και έσπασε το ρόδι στη Basket League για το 2022/23, φτάνοντας παράλληλα την Καρδίτσα στην κατάταξη (1 νίκη, 2 ήττες).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ράιαν Τέιλορ με 24 πόντους (με 3/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 3/4 βολές) και 8 ριμπάουντ σε 32'17'' συμμετοχής. Ο Τζέιμς Μπέιτμον, για λογαριασμό της Καρδίτσας, ανέκαμψε μετά το απογοητευτικό πρώτο μέρος (0/4 σουτ), έβαλε προσωπικά καλάθια, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το μοιραίο.

Ο αγώνας
Από πολύ νωρίς φάνηκε πως το παιχνίδι θα είναι κλειστό. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν μικρό προβάδισμα στην αρχή, αλλά οι μαζεμένοι πόντοι του Τζάβιν Ντελόριε στην πρώτη περίοδο αρκούσαν για να περιορίσουν τη ζημιά για την Καρδίτσα (19-16 στο 10'). Τα πολλά λάθη από τις δύο ομάδες δεν βοήθησαν προκειμένου να ανέβει ο ρυθμός και να δούμε κάτι πιο ποιοτικό στη δεύτερη περίοδο, αλλά αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους. Τουλάχιστον μέχρι το 15' του αγώνα, όταν ο Γιάννης Αθηναίου σκόραρε για τρεις κι έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (26-26).

Από εκεί κι έπειτα όμως, ο Απόλλωνας Πάτρας κυριάρχησε. Οι προσωπικές φάσεις του Ράιαν Τέιλορ έδωσαν την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα του Νίκου Βετούλα, η οποία μέχρι την ανάπαυλα δέχθηκε μόλις τρεις πόντους (όλοι με βολές), με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια στο +11 (40-29) και να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Την ίδια ώρα, η Καρδίτσα των 2/13 τριπόντων και των 11 λαθών αναζητούσε τρόπους να γίνει πιο λειτουργική στην επίθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με παρόμοιο τρόπο, δεδομένου πως τα επιθετικά προβλήματα της Καρδίτσας παρέμεναν άλυτα, την ώρα που ο Απόλλωνας Πάτρας συντηρούσε τον δικό του ρυθμό. Το +13 (60-47) των γηπεδούχων έδειχνε μάλιστα αρκετό για να τους μετατρέψει στο ακλόνητο φαβορί για την επικράτηση, τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που ο Τζέιμς Μπέιτμον έκανε ένα βήμα μπροστά.

Ο εκρηκτικός γκαρντ των φιλοξενούμενων ήταν αγνώριστος στο πρώτο μέρος (0/4 σουτ), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν σαν να γυρίζει τον διακόπτη. Με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια έκανε τη διαφορά στον δρόμο προς την ολική ανατροπή σκηνικού, σε τέτοιο βαθμό που η Καρδίτσα βρέθηκε -σχεδόν από το πουθενά- να προηγείται (64-65) με 3'20'' να απομένουν για το τέλος.