Κυριακή 08 Ιαν 2023
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ Οδυνηρο φινάλε α γύρου με βαριά ήττα απο τον ΠΑΟΚ  97-60
Ο ΠΑΟΚ, ξέφυγε από νωρίς με διψήφιες διαφορές και έφτασε στη νίκη απέναντι στον Απολλωναμε χαρακτηριστική άνεση (97-60) στην 11η αγωνιστική της Basket League.

Παρά το γεγονός πως σε τρεις ημέρες κρίνεται το ευρωπαϊκό μέλλον του, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας με τη δέουσα προσοχή. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έδειξαν με το "καλημέρα" στους φιλοξενούμενους ότι δεν πρόκειται να τους δώσουν το δικαίωμα να πιστέψουν στο διπλό. Όπως κι έγινε. Το +37 (97-60) της τελικής διαφοράς αποτύπωσε ανάγλυφα τη διαφορά απόδοσης στην Πυλαία.

Η διαφορά άνοιξε από το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη και τον Άρη Λυκογιάννη να κάνει την απαραίτητη διαχείριση εν όψει της μονομαχίας με τη Ρίτας Βίλνιους (11/1, 19:30) για το play-in tournament του Basketball Champions League.

Στην πρώτη τετράδα (με 7 νίκες και 4 ήττες) έκλεισε τον α' γύρο της Basket League ο ΠΑΟΚ, την ώρα που ο Απόλλωνας Πάτρας έμεινε χαμηλά (με 3 νίκες και 8 ήττες).

Ο αγώνας
Ο ΠΑΟΚ ήταν φουριόζος από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας πολύ στην άμυνα και σκοράροντας με συνέπεια στην επίθεση. Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν αυτός που κουβάλησε την ομάδα και με συνεχόμενα καλάθια συνέβαλε σημαντικά για το +13 (23-10) της πρώτης περιόδου.

Μία διαφορά που στην πορεία μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, δεδομένης της αδυναμίας του Απόλλωνα Πάτρας να αποδειχθεί συνεπής στην προσωπική άμυνα και το περιφερειακό σουτ.

Η διαφορά δεν σταμάτησε να μεγαλώνει, λεπτό με το λεπτό, ειδικά από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ έπαιρνε διαρκώς πράγματα από κάθε παίκτη που βρισκόταν στην πεντάδα. Το +23 (50-27) της ανάπαυλας ήταν ενδεικτικό της εικόνας που είχε το παιχνίδι ως τότε, το οποίο -επί της ουσίας- είχε κριθεί.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Απόλλωνας Πάτρας δεν έδειξε ικανός να προβληματίσει τον ΠΑΟΚ. Ο Νίκος Βετούλας δοκίμασε πράγματα σε επίπεδο προσώπων και τακτικής, τίποτα όμως δεν απέδωσε -έστω και λίγο. Το προβάδισμα του Δικέφαλου έφτασε μάλιστα στο +31 (68-37 στο 28') για να μπει κάπου εκεί ο επίλογος στην αναμέτρηση, η οποία έκτοτε απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος - Γερακίνης - Ζιώγας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ), Χρηστίδης 7, Σαλούστρος 4 (4 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8, Χαντς 16 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πόλι 11 (3/3 σουτ, 3/4 βολές), Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ 9 (2), Καμπερίδης 9 (3/4 τρίποντα), Ρένφρο 2.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν (0/3 σουτ), Ντέιβις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Μπόγρης 2, Καράμπελας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Καλχούν 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 12 (4/12 σουτ, 3/4 βολές), Βησσαρίου, Σιλά 2, Χέινς - Τζόουνς 13 (4/12 σουτ), Φιλιππάκος 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 6 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/33 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 11/29 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 17/20 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ ξεκινά τον β' γύρο της regular season με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι bwin (15/1, 19:15), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας ταξιδεύει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (16/1, 19:15).