Κυριακή 12 Δεκ 2021
AΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ "Πάλεψε στο ΣΕΦ παρά την ήττα απο τον Θρύλο 98-78
Ο Απόλλωνα Πάτρας ηττήθηκε απο τον Ολυμπισακό   με 98-78 για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ανέβηκε στο 8-1 στο πρωτάθλημα.

Οι μελανόλευκοι  πάλεψαν, προσπάθησαννα ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, με τους ερυθρόλευκους να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση και να φτάνουν μέχρι και στο +20. Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τις οκτώ (8-1 το ρεκόρ του) ενώ ο Απόλλωνας γνώρισε την πέμπτη του ήττα στο πρωτάθλημα (4-5 το ρεκόρ του).

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 22 πόντους, ενώ για τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε ο Τσαλμπούρης με 18 πόντους. Οι παίκτες των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με φανέλα που έφερε το όνομα του αδικοχαμένου Στέβαν Γέλοβατς ενώ στο 13ο λεπτό, το ματς διακόπηκε και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σέρβου.

Ο αγώνας
Με τον Μάρτιν στην αρχική πεντάδα αντί του Φαλ που έμεινε προληπτικά εκτός έπειτα και από το διάστρεμμα που υπέστη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε υποδειγματικά, έπαιξε άμυνα, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και προηγήθηκε με δέκα πόντους (17-7). Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από νωρίς την πρόθεσή τους να πάνε το ματς ψηλά στο σκορ, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, όμως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -13.

Με τρίποντα του Λαρεντζάκη και υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας από τον Ολυμπιακό, οι ερυθρόλευκοι εκτόξευσαν την διαφορά τους στο +18, με τον Απόλλωνα να παγιδεύεται από την άμυνα των γηπεδούχων και να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλλαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Ο Απόλλωνας Πάτρας είδε τον Ολυμπιακό να "πυροβολεί" από την περίμετρο, να παίζει υποδειγματική άμυνα και να βρίσκει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Ντέιβις είχε πέντε επιθετικά ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους και ο Τόμας έφερε τον Απόλλωνα πιο κοντά στο σκορ, στο -15 για να πάνε στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου μισού στο -13.

Ο Απόλλωνας Πάτρας μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μισό, μείωσε της διαφορά στους 11, ωστόσο ο Ολυμπιακός με μακρινά σουτ και εξαιρετικό τον Σακίλ ΜακΚίσικ βρήκε τον τρόπο να κρατήσει διψήφια, ασφαλή διαφορά και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +15. Οι Πατρινοί έπαιξαν καλό μπάσκετ απέναντι στον Ολυμπιακό και έκαναν την ύστατη προσπάθεια να μειώσουν στο σκορ, όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Αφραφιώτης, Παζώλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (2), Έισι 1, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Σλούκας 10 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλς 10 (1/1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 22 (5/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόουλμαν 14 (2/5 τρίποντα), Γκρίφιν, Τσαλμπούρης 18 (4/10 δίποντα), Διαμαντάκος 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3 (6 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Ζούμπος, Παπαφωτίου, ΜακΛάχλιν, Κογιωνής, Ντέιβις 17 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμας 13 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 22/32 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 12/16 βολές, 40 ριμπάουντ (33+7), 27 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Απόλλωνας Πάτρας: 15/34 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 18/27 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 19 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (20/12, 17:15) ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας θα υποδεχθεί την Λάρισα (18/12, 17:00).