Σάββατο 09 Απρ 2022
Απόλλωνας Πάτρας - Περιστέρι 74-72: Αγκαλιά με την παραμονή με τρομερό εξάλεπτο στο φινάλε

Ο Απόλλωνας Πάτρας γύρισε από το -9 του 34ου λεπτού, κράτησε δίχως πόντο το Περιστέρι για σχεδόν έξι λεπτά και πανηγύρισε μια νίκη - χρυσάφι, που τον φέρνει αγκαλιά με την εξασφάλιση της παραμονής στη Stoiximan Basket League (74-72).

Για τρεισήμισι περιόδους, το Περιστέρι ήταν καλύτερο, πιο κοντά στη νίκη, αλλά στο φινάλε αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Απόλλωνας Πάτρας (74-72). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους φιλοξενούμενους δίχως πόντο στα έξι τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, γύρισαν από το -9 (63-72 στο 34') και πανηγύρισαν τη νίκη, χάρη σε τρίποντο που σημείωσε ο Τζέρελ Σίμονς στο 1'23'' για το τέλος.

Στην εκπνοή, ο Στίβεν Γκρέι σκόραρε με follow, αλλά κατόπιν εξέτασης της φάσης στο Instant Replay, οι διαιτητές δεν μέτρησαν το καλάθι, με τη νίκη να καταλήγει -με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο- στην πλευρά του Απόλλωνα Πάτρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέρελ Σίμονς (20 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά του Γιώργου Μπόγρη (8 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ο οποίος -εκτός των άλλων- έκανε σπουδαίο μπλοκ στον Στίβεν Γκρέι στα 30'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο αγώνας
Το Περιστέρι είχε ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν μπορούσε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Το +3 (15-18) του 10ου λεπτού έγινε +7 (19-26 στο 13') λίγο αργότερα, αλλά η δράση του Γιώργου Μπόγρη κοντά στο καλάθι αρκούσε προκειμένου ο Απόλλωνας Πάτρας να επιστρέψει δριμύτερος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (34-34 στο 17'), αλλά πήγαν στα αποδυτήρια όντες πίσω στο σκορ (39-40) αφού ο Γκλεν Κόζι σκόραρε για τρεις σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Απόλλωνας Πάτρας έδειχνε να γεμίζει σε αυτοπεποίθηση, ειδικά από την στιγμή που ο Γιώργος Τσαλμπούρης προστέθηκε στις επιθετικές απειλές για την αντίπαλη άμυνα. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε μέχρι το +5 (49-44 στο 24'), αλλά η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Με όπλο το περιφερειακό σουτ, το Περιστέρι ανέκαμψε και επέστρεψε σε θέση οδηγού (59-65) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, η οποία το βρήκε να σουτάρει με 9/15 από τα 6μ75.

Με τον Τόμας Γκίελο να σκοράρει σε δύο σερί κατοχές, το Περιστέρι οδήγησε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (63-72) με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος, αλλά η συνέχεια δεν ήταν εξίσου καλή για τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς. Ο Απόλλωνας Πάτρας κράτησε τους φιλοξενούμενους δίχως πόντο μέχρι το φινάλε, ο Τζέρελ Σίμονς πήρε το όπλο του και κάπως έτσι προέκυψε η ολική ανατροπή σκηνικού (74-72), που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Για να έρθει αυτή όμως, χρειάστηκαν δύο πράγματα: πρώτον το σπουδαίο μπλοκ του Γιώργου Μπόγρη στον Στίβεν Γκρέι στα 30'' για το τέλος, δεύτερον το Instant Replay για να μην μετρήσει το καλάθι που σημείωσε στο φινάλε ο γκαρντ του Περιστερίου. Οι διαιτητές είδαν ξανά τη φάση και αποφάνθηκαν (ορθώς) ότι το δίποντο του Στίβεν Γκρέι ήταν εκτός χρόνου, γεγονός που χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα Πάτρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης - Σταματόπουλος - Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαλμπούρης 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζούμπος 3, Σίμονς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Μήτρου - Λονγκ 12 (2), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 4, Δίπλαρος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛιν 6 (2), Ντέιβις 5 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 11 (2), Μωραΐτης 7 (1), Γκίελο 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπράουν, Γκρέι 16 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόζι 14 (2/6 τρίποντα), Αγκμπελίς 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρηστίδης 4, Κατσίβελης (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Σαλούστρος 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Απόλλωνας Πάτρας: 18/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 8/11 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 13/36 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 13/20 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 9 επιθετικά), 9 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Απόλλωνα Πάτρας ακολουθεί η εκτός έδρας δοκιμασία απέναντι στον ΠΑΟΚ (16/4, 17:00), ενώ για το Περιστέρι η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη (16/4, 17:00).