Πέμπτη 03 Σεπ 2020
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ Νικηφόρο ξεκίνημα στα φιλικά
Φιλική νίκη για τον Απόλλωνα στο πρώτο προπονητικό διπλό με αντίπαλο τη νεοφώτιστη στην Β΄ Εθνική Αχαγιά ’82 με 70-49. Οι μελανόλευκοι στο πρώτο ουσιαστικά …ξεμούδιασμα από τις σκληρές προπονήσεις όλων των προηγούμενων ημερών κρατούν το δεκάλεπτο που εξασφάλισαν μια σημαντική διαφορά και κατάφεραν με πολύ καλή παρουσία στην άμυνα, όπου δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους, να προηγηθούν 47-36 και να συντηρήσουν το προβάδισμα φθάνοντας στο τελικό 70-49. Ο Νίκος Βετούλας είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όλους τους διαθέσιμους αθλητές και τον Πατρινό σέντερ Γιάννη Δημακόπουλο.
Οι φιλοξενούμενοι του Ανδρέα Μπερδέση κρατούν την εμφάνιση του α΄ ημιχρόνου στο οποίο βρήκαν τρόπο να σκοράρουν, με αποτέλεσμα στο 20λεπτο να προηγηθούν 30-31.
Τα 10λεπτα: 14-15, 30-31 (ημ.), 47-36, 70-49 (τελ.).
Ο Απόλλων ξεκίνησε το φιλικό με Αγγέλου, Πουλιανίτη, Κογιώνη, Μολφέτα, Αντωνάκη. Χρησιμοποιήθηκαν και οι Τσιακμάς, Ζούμπος, Νιφόρας, Παπαφωτίου, Δαραμούσκας και Κανελλάκης.
Η Αχαγιά ’82 ξεκίνησε με τους Σερέτη, Κασπίρη, Φρατζή, Δαβάνη, Οικονομόπουλο και αγωνίσθηκαν οι: Λυμπέρης, Κωτσαδάμ, Αγγελόπουλος, Σέρμπος, Καλογιάννης και Ταρνάρης.

Ο Νίκος Βετούλας επισήμανε: «Ήταν το πρώτο ξεμούδιασμα που μας βοήθησε να ξεφύγουμε από την ρουτίνα των προπονήσεων».