Κυριακή 09 Οκτ 2022
Γ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ  Νίκες για Α.Ε. Γλαυκου - Έσπερου

Στην Πάτρα, η Παναχαϊκή πανηγύρισε και αυτή την πρώτη της νίκη κάμπτοντας πολύ δύσκολα την αντίσταση της Καλαμάτας 1980. Οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά 12 πόντων(44-32) στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά χρειάστηκε να πραγματοποιήσουν νέο σερί για να μετατρέψουν το 54-52 του 36ου λεπτού στο τελικό 66-54.

Ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό στην Καλαμάτα για να αφήσει πίσω της την Γαλήνη και να φτάσει στην επικράτηση με σκορ 58-47.

Ο αγώνας ανάμεσα σε Νήαρ Ηστ και Πήγασος Θυρέας διακόπηκε με το σκορ στο 34-23 υπέρ των γηπεδούχων 1.47' πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο αγώνας συνεχίστηκε μετά την απόφαση των διαιτητών για εκκένωση του γηπέδου, στο οποίο υπήρχαν φίλαθλοι και των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο μετά την επανεκκίνηση και έφτασαν στην ευρεία νίκη με σκορ 82-57.

Γ’ Εθνική

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα :

Νήαρ Ηστ-Πήγασος Θυρέας 82-57

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-25, 60-43, 82-57

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος, ΤσάλαςΟι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω με 66-60, ωστόσο πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σερί 14-3, μπαίνοντας με προβάδισμα στα τελευταία λεπτά. Εκεί με ήρωα τον Καστανιώτη(20π) κατάφεραν να ολοκληρώσουν την έκπληξη καθώς ο Παππάς αστόχησε για τρεις λίγο πριν την εκπνοή.