Σάββατο 04 Σεπ 2021
48ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Καρ'έ  ο Προμηθέας
Στο δεύτερο παιχνίδι της τετάρτης μέρας της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που συνεχίζεται στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Αθήνα, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Εξάστερου με 58-54 και την αΚυριακή θα δοιεκδικήσει το χρυσό μετ'αλλιο κόντρα στην Ακαδημία; ΔΕΚΑ ( 1Μ.Μ.)

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην αρχή του αγώνα. Στα μέσα της πρώτης περιόδου ο Εξάστερος προηγήθηκε 13-5 με σουτ του Αδάμη. Το μικρό προβάδισμα των «πρασίνων» συνεχίστηκε μέχρι το 15ο λεπτό, όταν ο Βασιλείου ισοφάρισε σε 21-21 για τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (29-24).

Στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα των Αχαιών εκτοξεύτηκε σε διψήφιο νούμερο (40-28 με τον Χρυσανθόπουλο). Ο Εξάστερος κατάφερε να μειώσει στους τρεις (44-41), 7:50 πριν το τέλος του αγώνα με τρίποντο του Αβδάλα και ισοφάρισε σε 46-46 λίγο αργότερα με νέο τρίποντο του Κουστένη.

Οι δύο ομάδες ξαναβρέθηκαν μαζί λίγο αργότερα (51-51, με τρίποντο του Ζερβού), ενώ απόμειναν τρεισήμισι λεπτά για το φινάλε. Στη συνέχεια όμως η ομάδα της Πάτρας κατάφερε με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Καλλιακούδα και Βασιλείου να προηγηθεί με 57-51. Ο Εξάστερος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τρίποντο του Αθανασόπουλου, ενώ μια βολή του Βασιλείου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-16, 29-24, 42-30, 58-54

Διαιτητές: Μάλαμας, Κατραχούρας, Χριστινάκης

Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Νικολόπουλος, Καλλιακούδας 15(2), Χρυσανθόπουλος 7(1), Σοϊλεμετζίδης 6, Μαργαλιάς 2, Γρύλλης 8(2), Βασιλείου 16(3), Αποστόλου, Στέβοβιτς, Καναβός 4.

Εξάστερος (Σιούτης): Παπαζώτος 2, Ζερβός 4(1), Αδάμης 2, Ευαγγελίου, Κουστένης 15(1), Αδαμόπουλος 2, Αβδάλας 21(1), Ρημαγμός, Αθανασόπουλος 8(2), Βλάσσης, Σταμάτης.Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής: